Včeraj zvečer je na hrvaški komercialni televiziji Nova TV potekalo zadnje soočenje kandidatov pred drugim krogom predsedniških volitev. Soočenje je bilo napeto, kandidata sta med drugim govorila tudi o arbitražnem sporazumu, Ivu Sanaderju, drug drugega pa sta obtoževala delitve na 'črne in rdeče'.
Kandidata Ivo Josipović in Milan Bandić sta govorila tudi o arbitražnem sporazumu s Slovenijo. Bandić je pri tem omenil možnost referenduma, a ga je Josipović opozoril, da bo odločitev arbitrov dokončna.
Kandidat Socialdemokratske stranke Josipović je ponovil, da je kot poslanec v saboru nasprotoval ratifikaciji arbitražnega sporazuma, sicer pa bo v primeru, da bo postal predsednik države, kot legalist spoštoval odločitev sabora.
Neodvisni kandidat in zagrebški župan Bandić pa je dejal, da podpira arbitražni sporazum, a le pod pogojem, da to za Hrvaško ne bo pomenilo odrekanja od "centimetra vode ali kopnega". V nasprotnem primeru si bo prizadeval za referendum.
Josipović, sicer doktor prava, mu je odgovoril, da gre za nekorektno tezo, ki kaže, da se sporazum najprej sprejme, potem pa zavrne, če odločitev ne bo v prid Hrvaški. Bandića je še opozoril, da po odločitvi arbitražnega sodišča ni več pogajanj. Zagrebški župan mu je na to odgovoril, da nobena arbitražna komisija ne more biti nad hrvaškim parlamentom, ko gre za ozemlje.
Tudi o Sanaderju
Bandić je v zadnjem soočenju pred nedeljskimi volitvami obelodanil tudi nove razloge, zakaj naj bi se bivši hrvaški premier Ivo Sanader nenadoma odločil vrniti v politiko s kritikami na račun premierke Jadranke Kosor in vodstva Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ). "Imam podatek, ki mu lahko zaupam, da se je Sanader dogovoril z Josipovićem in predsednikom SDP Zoranom Milanovićem, da bo destabiliziral HDZ in vlado, da bi potem SDP prevzela oblast," je izjavil Bandić.
Josipović je pred tem dejal, da je "dolgoletno prijateljstvo med Bandićem in Sanaderjem eden izmed razlogov, zakaj je Sanader poskusil prevzeti oblast nad HDZ in podpreti Bandića". Oba kandidata sta povedala, da bi Sanaderja izključila iz članstva HDZ, če bi bila na mestu Kosorjeve.
Tekmeca na predsedniških volitvah sta tudi drug drugega obtoževala delitve "na rdeče in črne", ki Hrvaški zgolj škodi. Oba sta sicer potrdila, da sta bila v hrvaški Zvezi komunistov od leta 1980, čez po desetih letih pa sta nadaljevala s članstvom v SDP.
Kdo koga podpira
Josipović je še poudaril, da z Bandićem nista nikoli bila v isti družbi, in zagrebškemu županu očital, da ga podpira Tomislav Merčep, ki je eden izmed najbolj zloglasnih hrvaških veteranov. Bandića naj bi podpiral tudi obsojenec za vojne zločine Branimir Glavaš, kar je zagrebški župan zanikal, ter poudaril, da ga podpirajo ljudje iz Glavaševe stranke, a jih poimensko ni navedel.
Josipoviću pa je voditelj soočenja omenil podporo haaškega obsojenca za vojne zločine iz BiH Tihomira Blakškića, na kar je socialdemokrat odgovoril, da Blaškić ni več na seznamu njegovih privržencev.
Josipović je še ocenil, da je Bandić v paniki zaradi izidov javnomnenjskih raziskav pred volitvami, ki mu niso v prid. Dejal je še, da ga tekmec skuša oblatiti z nizkimi udarci o netočnih informacijah glede njegovega premoženjskega stanja ter lažmi o družini ali domnevnem nemoralnem obnašanju na pravni fakulteti.
Bandiću je celo ponudil, da bi preverila, ali ima Josipović delnice podjetij, ki jih omenja Bandić. "Če nimam delnic, naj se Bandić umakne iz kampanje, če pa jih imam, se bom umaknil jaz," je dejal Josipović in Bandiću predlagal takojšnji podpis omenjenega dogovora. Bandić se je odgovoru izognil.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.