Iraški novinar Muntadar al-Zaidi, ki je vrgel čevelj v nekdanjega predsednika ZDA Georgea Busha in s tem dejanjem postal slaven po vsem svetu, je pred dnevi predaval v Parizu o iraških žrtvah. Med predavanjem ga je s čevljem napadel iraški novinar, ki je podpiral ameriško varnostno politiko v državi. Zaidija, ki se je pred napadom pravočasno sklonil, je tudi obtožil, da mu je ukradel njegovo tehniko in dejal, da podpira “diktaturo v Iraku”. Zaidijev brat se je zapodil za napadalcem, med njima pa se je vnel prepir.
Muntadar al Zaidi je po dogodku postal pravi narodni junak. Po vsej državi so se vrstile demonstracije v njegovo podporo. V Tikritu, rojstnem kraju dolgoletnega iraškega predsednika Sadama Huseina, so mu celo postavili spomenik v obliki čevlja. Sicer pa so po incidentu Zaidija številni Arabci preplavili s ponudbami.
Tako so mu nudili zaposlitev v veliko bolj znanih medijskih hišah, športne avtomobile, dobil pa je celo ženitno ponudbo prebivalke z območja Gaze.
Metalca čevljev tudi zaprli
Zaidi je v zaporu preživel devet mesecev, ker je 14. decembra lani v Busha vrgel čevelj in hkrati zavpil: "To je poljub v slovo, ti pes, s strani vdov, sirot in tistih, ki so umrli v Iraku!”. Po izpustitvi je dejal, da so ga takoj po zaprtju mučili visoki predstavniki vlade, ki pa jih ni imenoval. Zahteval je tudi opravičilo premierja Nurija al Malikija. K dejanju, zaradi katerega je bil zaprt, pa ga je po njegovih besedah gnalo ponižanje iraškega naroda med ameriško okupacijo Iraka.
Kot je znano, je bil nekdanji ameriški predsednik George Bush decembra 2008 na poslovilnem obisku v Iraku. Ko sta imela z iraškim premierjem Nurijem al Malikijem v Bagdadu novinarsko konferenco, je al Zaidi vanj vrgel čevlje. Predsednik se jim je uspešno izognil, varnostniki pa so napadalca takoj zbili na tla in ga prijeli. Med drugim je povedal, da so ga, potem ko so ga odvlekli iz prostora, kjer je potekala konferenca, pred očmi iraškega premierja pretepli.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.