Afganistanska prestolnica Kabul je v noči na soboto - šesti dan napadov na talibanske frontne črte - doživela eno hujših bombardiranj od začetka ameriških napadov 7. oktobra. Ameriška letala so napad začela v petek zvečer, do 6. ure zjutraj po krajevnem času pa so odvrgla najmanj 20 bomb. Napadeni so bili tudi položaji vzhodno od letališča Bagram, ki ga nadzoruje Severno zavezništvo. Ena od bomb je padla blizu civilnih zgradb v predelu Vasir Akbar Han, kjer se nahaja talibansko vojaško oporišče. Kmalu po začetku napadov je v mestu zmanjkalo elektrike. Poleg eksplozij ameriških bomb je bilo minulo noč slišati tudi streljanje talibanske protiletalske obrambe.
Ameriška vojaška letala so v noči na soboto znova bombardirala talibanske položaje na frontni črti v pokrajini Samangan, kjer potekajo boji med talibani in Severnim zavezništvom. Ameriški napadi so bili usmerjeni na dolino Dara-e-Suf v tej pokrajini, 70 kilometrov južno od mesta Mazar-i-Šarif, kjer se talibani spopadajo s silami Severnega zavezništva. Ameriška letala so odvrgla vsaj 30 bomb, medtem ko so opozicijske sile močno napadale talibanske položaje, vendar je frontna črta ostala nespremenjena. Letala so prvič od začetka napadov bombardirala tudi Talokan, glavno mesto pokrajine Tahar na severu Afganistana.
V noči na soboto so letala napadla tudi mesta Kandahar, Džalalabad in Herat.
Talibani so medtem sporočili, da so usmrtili še pet opozicijskih poveljnikov, ki so jih zajeli na severu države.
Pogreb Abdula Haka
Pogreb afganistanskega opozicijskega poveljnika Abdula Haka, ki so ga usmrtili talibani, bo v nedeljo v pakistanskem mestu Pešavar, je poročala afganistanska tiskovna agencija AIP. Njegovo truplo so včeraj prepeljali v afganistansko prestolnico Kabul, talibani pa so se odločili, da ga bodo predali svojcem. Ti bodo Hakovo truplo prepeljali v Pešavar, kjer ga bodo pokopali.
Junaka upora proti sovjetski okupaciji so v petek v bližini Kabula zajeli talibani in ga obesili. Obtožili so ga vohunjenja za ZDA in Veliko Britanijo, opozicija pa trdi, da je bil v Afganistanu na mirovni misiji.
Pomoč talibanom iz Pakistana
Medtem se je proti meji z Afganistanom s tovornjaki odpravilo več tisoč oboroženih Pakistancev, pripravljenih na sveto vojno proti ZDA, so sporočili pakistanski uradni viri.
Konvoj prostovoljcev, ki jih vodi vodja skrajnega islamističnega gibanja Tehrik Nifaz-e-Šaria Mohamadi, Sofija Mohamed, so palestinske mejne enote na meji ustavile in se z voditelji še pogajajo o prestopu meje. Po navedbah gibanja je v konvoju okoli 10.000 Pakistancev, pripadnikov paštunskih plemen, ki so namenjeni proti afganistanski pokrajini Kunar.
Rusija pošija pomoč Severnemu zavezništvu
Rusija bo do konca tega leta izpolnila obljubo, da bo z vojaško opremo pomagala enotam Severnega zavezništva. Kot poroča tiskovna agencija Interfax bodo Rusi v Afganistan poslali 40 tankov T-55 in več kot sto oklepnih vozil, v skupni vrednosti 45 milijonov dolarjev. Oprema, ki jo bodo Severnemu zavezništvu dostavili prek Tadžikistana, je rabljena.
Mušaraf za ustavitev napadov med ramadanom
Pakistanski voditelj Pervez Mušaraf pa je v petek v pogovoru za ameriško televizijsko mrežo ABC dejal, da nasprotuje ameriškim napadom na Afganistan med muslimanskih svetim mesecem ramadanom. Bombardiranje med ramadanom bo izgovor, da vsi tisti, ki so proti vojaški akciji v Afganistanu, povzdignejo glas, je menil Mušaraf. Pakistanski voditelj je ob tem obžaloval naraščajoče število civilnih žrtev ameriških napadov.
Protesti v Indiji zahtevali žrtve
Med protesti proti ameriškim napadom na Afganistan v indijski zvezni državi Maharashtra na zahodu države - v mestu Malegaon 250 kilometrov oddaljenem od Bombaya - je bilo v petek v spopadu s policijo ubitih sedem oseb, štirinajst pa ranjenih, so sporočili uradni viri. Protesti so se začeli po redni tedenski muslimanski molitvi, kmalu pa je izbruhnil spopad s policijo, ki je na protestnike začela streljati. Policija je ljudem pred mošejo prepovedala deliti pamflet, ki je pozival k bojkotu ameriškega in britanskega blaga. O novih spopadih ne poročajo.
Vojna bo dolga in težka
Britanski obrambni minister Geoff Hoon je priznal, da bo vojaška operacija v Afganistanu dolga in težka, vendar ni pojasnil, kako dolgo bi utegnila trajati. Hoon, ki se mudi v Omanu, je za radio BBC dejal, da bi lahko talibanom njihov "fanatizem" pomagal, da zdržijo do prihodnjega leta, vendar pa bi se lahko tudi zgodilo, da bi njihov režim pod pritiskom zelo hitro padel. Po besedah britanskega ministra bo vojaška kampanja trajala, dokler bo potrebno.