Tujina

Napadi na talibanske položaje

Kabul/Islamabad, 29. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

Ameriško letalstvo je prvič od začetka napadov na Afganistan napadlo talibanske cilje na severovzhodu države, kjer ima sedež tudi glavnina Severnega zavezništva. Več tisoč oboroženih Pakistancev, ki podpirajo talibane, pa je zavzelo mesto Čilas ob meji z Afganistanom.

Američani z letalskimi napadi pomagajo Severnemu zavezništvu v boju proti talibanom.
Američani z letalskimi napadi pomagajo Severnemu zavezništvu v boju proti talibanom. FOTO: Reuters

Ameriška letala so odvrgla deset bomb na talibanske položaje na severovzhodu Afganistana, je sporočil namestnik obrambnega ministrstva Severnega zavezništva, general Atikulah Barjala. Barjala je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še povedal, da so "nekatere bombe zadele svoje cilje, druge pa ne" in dodal, da je Severno zavezništvo že pred tedni privolilo, da ZDA napadajo severovzhodno frontno črto.

Talibanski vojak
Talibanski vojak FOTO: Reuters

Ameriška letala so davi bombardirala mesto Kandahar na jugovzhodu Afganistana, so sporočili talibani. Predstavnik uradne talibanske tiskovne agencije Bahtar Abdul Vakil je dejal, da so na Kandahar v zgodnjih jutranjih urah padle tri bombe, o morebitni škodi ali žrtvah pa ni imel podatkov. V novem valu napadov na Kabul, ki so se končali davi, pa so ameriška letala na afganistansko prestolnico v enajstih urah odvrgla 35 bomb.

Severno zavezništvo je sicer ZDA pozvalo, naj okrepijo napade na talibanske bojne črte. Zunanji minister opozicije Abdulah Abdulah pa je povedal, da so talibani v sobotnem bombardiranju bojnih črt utrpeli velike izgube.

Upor Pakistancev

Več sto oboroženih Pakistancev, ki podpirajo talibane, pa je ponoči zavzelo pakistansko mesto Čilas in večino vladnih stavb. Od vlade zahtevajo, naj preneha podpirati ameriške napade na Afganistan.

Mesto Čilas leži kakih 350 kilometrov severovzhodno od Peševarja. Pakistansko notranje ministrstvo je sporočilo, da je na območje poslalo enote, ki naj bi oborožence pregnale iz mesta.

Tisoče oboroženih Palestincev pa na meji z Afganistanom čaka na dovoljenje talibanov za prehod meje. Oboroženci, ki jih vodi skrajni islamski voditelj Sufi Muhamed, se želi pridružiti talibanom v njihovi sveti vojni proti ZDA.

Talibani opozarjajo Ruse

Talibanski režim v Afganistanu je Rusijo zaradi njene podpore afganistanski opoziciji pozval, naj se ne vmešava v notranje zadeve Afganistana. Rusija bi se morala naučiti lekcije iz pretekle vojne, ki je povzročila razpad nekdanje Sovjetske zveze. Če se bo Rusija vmešala sedaj, bo to povzročilo njeno novo razdelitev, je za afganistansko tiskovno agencijo AIP dejal tiskovni predstavnik talibanskega režima Amir Kan Mutaki.

Mutaki je Rusijo tudi obtožil, da kuje zaroto skupaj z afganistansko opozicijo, ki naj bi povzročila razdelitev Afganistana. Afganistan je neodvisna država, ki ne bo sprejela marionetnih vladarjev in suženjstva, je zatrdil Mutaki.

Donald Rumsfeld je dejal, da so zračni napadi uspešni.
Donald Rumsfeld je dejal, da so zračni napadi uspešni. FOTO: Reuters

Napadi so uspešni

Ameriški obrambni minister Rumsfeld je zanikal poročila o domnevno premajhnem napredku v boju proti talibanskemu režimu. Zračni napadi so uspešni, ameriško letalstvo pa je naredilo velik napredek, je poudaril Rumsfeld in dodal, da so napadi talibane prisilili, da so zapustili svoje položaje, s čimer so ZDA dobile nove cilje napadov.

Rumsfeld ni izključil možnosti kopenskih napadov, pri čemer pa ni želel navesti datuma. Predstavnik Pentagona John Stufflebeem je pred tem protiteroristično vojno opisal kot najtežjo nalogo ZDA po drugi svetovni vojni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20