Sirski observatorij je sporočil, da je večina žrtev napada na omenjeni kraj v osrednji pokrajini Idlib umrla zaradi plina, več deset ljudi je imelo težave z dihanjem. Med žrtvami so v glavnem civilisti, ranjenih naj bi bilo najmanj 300 ljudi.
V observatoriju za zdaj ne vedo, za kakšno snov gre, prav tako še ni jasno, ali so napad izvedla sirska vladna letala ali zaveznica režima Rusija. Observatorij, ki se sklicuje na zdravstvene vire v kraju, navaja, da so prizadeti v napadu izgubljali zavest, bruhali in se penili.
Na fotografijah, ki so jih na spletu objavili aktivisti, je videti prostovoljce reševalne skupine Bele čelade, kako z vodo zalivajo ranjence. Prav tako je videti najmanj dva moška s peno na ustih
Nekaj ur po pokolu so letala znova napadla mesto. Eden od izstrelkov je zadel bolnišnico, v kateri so zdravili žrtve napada s plinom. Pri tem je bil uničen del zgradbe.
"Vsi so prestrašeni, otroci so v popolnem šoku," je za Guardian dejal Mohammad Hassoun, reševalec iz mesta Sarmin, ki je sprejelo 14 ranjenih, in dodal: "Žrtve so krvavele iz ust in nosu, imele so krče."
Žrtve so prepeljali v bolnišnice v okolici Idliba, nekatere so poslali tudi na sever države. "Končna številka ranjenih bo strašna, za zdaj jih je okoli 200," je povedal Mohammad. "V bolnišnico smo sprejeli več kot 20 žrtev, večinoma otrok, dva sta v kritičnem stanju. Veliko je ranjenih, tisti, ki so bili v neposredni bližini napada, so mrtvi ali težko ranjeni. Družine so pretresene, bojijo se najhujšega."
Sirska opozicijska Nacionalna koalicija je za domnevni napad s kemičnim orožjem obtožila režim predsednika Bašarja al Asada in pozvala Varnostni svet ZN, naj se zaradi dogodka sestane na nujni seji. "Če tega ne bo naredil, bo to mogoče razumeti kot sporočilo z blagoslovom režimu za njegova dejanja," je koalicija zapisala v sporočilu.
Pokrajina Idlib je pretežno pod nadzorom zavezništva uporniških sil, med katerimi je tudi Fronta Fateh al Šam, ki je povezana z Al Kaido. Območje je pogosto tarča zračnih napadov režimskih sil in ruskih letal kot tudi koalicije pod vodstvom ZDA proti skrajni skupini Islamska država.
Sirski režim zanika poročanja o napadu, tudi Rusija sporočila, da napada niso izvedla njena letala
Domneve, da je sirski režim ubil več deset civilistov v kemičnem napadu v bližini mesta Kan Šejkun, so napačna, je povedal visoki neimenovani predstavnik sirskega režima. Po svetu se vrstijo obžalovanja in kritike zaradi domnevnega kemičnega napada, ki naj bi ga sodeč po obtožbah zakrivil sirski režim.
"To so napačne obtožbe," je dejal vir za AFP in dodal, da opozicijske sile skušajo "doseči v medijih to, kar jim ne uspe na tleh".
Ruska vojska je tudi sporočila, da njena letala niso izvedla nobenega napada v bližini mesta Kan Šejkun.
ZN s preiskavo domnevnega napada s kemičnem orožjem v Siriji
Komisija Združenih narodov za preiskave v Siriji je sporočila, da je začela preiskavo domnevnega kemičnega napada na sirsko mesto Kan Šejkun, ki je v rokah upornikov. V napadu je bilo ubitih najmanj 58 ljudi, ranjenih pa 160. Zaradi napada se bo Varnostni svet ZN v sredo sestal na nujni seji.
"Poročila, ki predpostavljajo, da je bil to napad s kemičnim orožjem, so zelo zaskrbljujoča. Komisija trenutno preiskuje okoliščine napade in domnevno uporabo kemičnega orožja," so sporočili iz ZN.
Francija in Velika Britanija sta zaradi napada že zahtevali sklic nujne seje VS ZN. Diplomati se bodo na izredni seji sestali predvidoma v sredo.
Observatorij je prvi poročal o kemičnem napadu in je sporočil sklicujoč na zdravstvene vire v kraju, da so prizadeti v napadu izgubljali zavest, bruhali in se penili. Nekaj ur po pokolu so letala znova napadla mesto. Eden od izstrelkov je zadel bolnišnico, v kateri so zdravili žrtve napada s plinom.
Bela hiša za domnevni kemični napad v Siriji obtožila Asada
Bela hiša je napad označila za "graje vrednega" in "nesprejemljivega", za napad pa so obtožili režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer je dejal, da so "zelo razburjenemu" predsedniku Donaldu Trumpu natančno pojasnili okoliščine napada in predlagali, da bi bilo za Sirce najbolje, da Asad ne bi več vodil države.
"Današnji kemični napad v Siriji proti nedolžnim ljudem, tudi ženskam in otrokom, je graje vreden," je dejal Spicer in dodal, da je administracija "prepričana" v svoji presoji, da je zanj kriv Asad. Spicer je še dejal, da je "politična realnost", da je Asad na oblasti in da ni "bistvene možnosti spremembe režima".
Vendar komentarji Bele hiše nakazujejo na strožji ton proti rusko in iransko podprtemu režimu v Damasku
"Ideja, da nekdo uporablja kemično orožje na lastnih ljudeh, tudi ženskah in otrocih, je nekaj, kar ne more sprejeti in tolerirati noben civiliziran narod," je povedal Spicer. "Kateri voditelj s svojimi ljudmi dela na takšen način, s smrtjo in uničenjem. Da. Mislim, da si nihče ne želi česa takšnega komurkoli," je dodal.
Spicer ni želel pojasniti, kako bodo ZDA ukrepale.
V domnevnem zračnem napadu s kemičnim orožjem na mesto Kan Šejkun, ki je v rokah upornikov, je bilo ubitih najmanj 58 ljudi, ranjenih pa 160. Med njimi večinoma civilisti.
Mednarodna javnost je napad ostro obsodila
Napad medtem obsojajo tudi po številnih drugih državah. "Strašna poročila kemičnega napada v Idlibu v Siriji. Incident je treba preiskati in krivci morajo sprejeti odgovornost," je tvitnil britanski zunanji minister Boris Johnson. V ločeni izjavi je dodal, da ima napad "vse znake režima, ki je že večkrat uporabil kemična orožja".
Tudi francoski predsednik Francois Hollande je za domnevni napad obtožil sirskega predsednika Bašarja al Asada. "Ponovno bo sirski režim zanikal dokaze svoje odgovornosti za napad," je dejal. Hkrati je vsem, ki podpirajo režim, sporočil, da lahko sedaj premislijo svojo politično, strateško in moralno odgovornost. Francija je medtem zaradi napada zahtevala sklic nujne seje Varnostnega sveta ZN.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je na Twitterju zapisal, da grozljive fotografije iz Sirije pretresejo vsakogar. Meednarodno skupnost je pozval, da je treba v okviru dogovora iz leta 2013 iz Sirije odstraniti vse kemično orožje.
Sirska vlada se je leta 2013 uradno pridružila konvenciji o kemičnem orožju in svoj kemični arzenal predala v uničenje. Kljub temu na vlado letijo obtožbe, da je kemično orožje uporabila tudi kasneje.
Izraelski strokovnjaki za orožja za množično uničenje domnevajo, da so v napadu uporabili živčni plin sarin. "Če je bil res sarin, potem to pomeni, da je v Siriji še vedno skrita večja in nevarna količina kemičnega orožja," je dejal Dani Šoham iz centra za strateške študije Begin-Sadat. Podobnega mnenja je tudi David Fridman, ki je nekoč delal za izraelsko vojsko na področju varovanja pred kemičnimi in biološkimi orožji.
Če se bo izkazalo, da je pri današnjem napadu resnično šlo za plin, bo to eden najbolj smrtonosnih napadov s kemičnim orožjem v Siriji, odkar se je tam pred šestimi leti začela državljanska vojna.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.