Glavni osumljenec za teroristični napad v Christchurchu na Novi Zelandiji Brenton Tarrant je v zadnjih letih potoval tudi po Evropi. Lani naj bi se mudil v Bolgariji, Romuniji in na Madžarskem, leta 2016 pa naj bi se nahajal na Zahodnem Balkanu, kar dvakrat je obiskal tudi Turčijo.
Bolgarska obveščevalna služba je ugotovila, da je bil Tarrant v Bolgariji lani med 9. in 15. novembrom. Bolgarski državni tožilec Sotir Cacarev je sporočil, da naj bi v državo prišel kot turist, kjer si je "obiskal nekatera mesta zgodovinskega pomena". V Bolgarijo je prišel iz Dubaja, 15. novembra pa je nato potovanje nadaljeval v Romuniji. Tam si je sposodil avto, s katerim se je odpeljal na Madžarsko.
Preiskava povezav njegovih potovanj in kontaktov nadaljujejo v sodelovanju z oblastmi Nove Zelandije, ZDA, Združenih arabskih emiratov in balkanskih držav, je dodal. Decembra 2016 je namreč po podatkih bolgarskih obveščevalcev obiskal Hrvaško, Srbijo, Črno goro in BiH.
Dvakrat v dveh mesecih obiskal Zagreb, drugič tam bival kar dva tedna
Hrvaško notranje ministrstvo je potrdilo, da je Tarrant decembra 2016 in januarja 2017 obiskal Zagreb. Obakrat je bival v istem hostlu v središču mesta, v Zagreb pa je prispel z letalom. Potoval naj bi sam, v hostlu pa po poročanju Dnevnik.hr nimajo nobenih zabeležk, da bi bil v času svojega obiska problematičen.
Decembra 2016 je iz Zagreba odšel v Srbijo, mejo pa je prečkal pri prehodu Bajakovo. Nato je že 3. januarja 2017 z letalom znova prišel v Zagreb. Tokrat je na Hrvaškem – v istem hostlu – bival kar dva tedna. Za zdaj pa še ni znano, kaj je na Hrvaškem počel, s kom se je srečal in družil.
Turčijo v enem letu obiskal kar dvakrat
Tudi v Turčiji poteka preiskava glede terorista, ki je sejal smrt v Novi Zelandiji, saj je pred tremi leti kar dvakrat obiskal Turčijo. Prvič je bil tam med 17. in 20. marcem 2016, nato pa se je istega leta vrnil in več kot mesec dni prebival v Turčiji (med 13. septembrom in 25. oktobrom), poročajo turški mediji. Skupno je torej v tem letu v Turčiji bival kar 43 dni. Turška televizija TRT World je celo objavila posnetek varnostne kamere z istanbulskega letališča Ataturk, na katerem je osumljenec.
Turške oblasti zdaj preiskujejo, kaj je Tarrant v Turčiji med svojim obiskom počel, s kom je imel stike in ali je morda svoj peklenski načrt pripravljal že tam. "Trenutno preiskujemo teroristovo gibanje in stike znotraj države," je dejal neimenovani uradnik za TRT World. Turški mediji poročajo tudi, da naj bi Tarrant pozival k atentatu turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. Ker je Turčijo obiskal istega leta, ko se je zgodil neuspeli državni udar v Turčiji – pred in po njem – bodo seveda turški preiskovalci še toliko bolj temeljito preverjali vsak njegov korak v tej državi.
Dan po napadu stopil pred sodnika
Glavni osumljenec za petkova teroristična napada na mošeji v Novi Zelandiji 28-letni Avstralec Brenton Harrison Tarrant je v soboto zjutraj stopil pred sodnika, ki mu je prebral obtožnico za en umor. Pred sodnika bo znova stopil 5. aprila, do takrat pa ostaja v zaporu.
Po besedah sodnika Paula Kellarja bo takrat obtožnic za umor verjetno še več. Tudi direktor policije Mike Bush je pred tem dejal, da je Tarrant zaenkrat obtožen enega umora, druge obtožnice pa bodo še sledile.
Avstralski državljan se je na sodišču pojavil v belih oblačilih, z lisicami in bos. Ni govoril, a z rokami naj bi po poročanju tujih medijev naredil znak za t. i. belo prevlado.
28-letnik velja za desnega ekstremista, ki je pred napadom na družbenih omrežjih objavil manifest po zgledu norveškega Breivika, poln skrajno desne in protipriseljenske politike. Z napadom na muslimane med petkovo molitvijo naj bi želel vzbuditi strah in spodbuditi nasilje nad muslimani.
V pridržanju ostajata dve osebi
Policija je sicer v petek po napadu na dve mošeji v mestu Christchurch sprva pridržala štiri osumljence, enega so zatem izpustili, za dva osumljenca, ki ostajata v pridržanju, pa še preiskujejo, ali sta bila neposredno povezana z napadom.
Napadalec naj bi imel dovoljenje za orožje, zaradi česar je novozelandska premierka že napovedala spremembe in zaostritve orožarske zakonodaje, njena vlada pa napoveduje, da bo prepovedala polavtomatsko orožje: "Lahko vam zagotovim: naša orožarska zakonodaja se bo spremenila," je dejala na sobotni tiskovni konferenci.
Medtem ko trupla žrtev še vedno odstranjujejo iz mošeje Al Noor, prizorišča prvega pokola, kjer je bilo ubitih 41 ljudi, je novozelandska premierka Jacinda Ardern potrdila, da so med žrtvami in ranjenimi tudi otroci. Znanih je že nekaj imen žrtev
KOMENTARJI (597)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.