
Gre za prvi tovrstni napad v Izraelu po devetih mesecih, je sporočila policija. Odgovornost za napad so prevzele tri palestinske skrajne skupine, Islamski džihad, Brigade mučenikov al Akse in pred tem neznana Vojska vernikov.
Samomorilski napadalec je izvedel napad na pekarno v Eilatu. V napadu so poleg napadalca umrli še trije ljudje, po navedbah reševalcev pa je bilo več ljudi ranjenih. Kot je povedal predstavnik Islamskega džihada, je napad izvedel 21-letni Mohammad Faisal Siksik iz ene izmed četrti mesta Gaza.

Napadalec naj bi z nahrbtnikom, v katerem je imel bombo, vstopil v manjšo pekarno in se nato razstrelil. Po poročanju izraelskih televizij je bilo okoli uničene pekarne videti dele teles, na kraj prizorišča pa so prihiteli policisti in reševalci, ki iščejo morebitne nadaljnje žrtve.
"Videl sem moškega v črnem plašču z vrečo v roki. Zdelo se mi je nenavadno, da se nekdo sprehaja naokrog v plašču, saj je zunaj zelo vroče. Nekaj trenutkov zatem je odjeknila eksplozija," je povedal očividec.
Reševalci iščejo morebitne nadaljnje žrtve. "Eksplozija je bila močna in vse je uničeno," je dejal eden med njimi. Policija je sprva domnevala, da je bila eksplozija posledica nesreče ali kriminalnega incidenta.
ZDA obsodile napad

Poudarili so še, da je boj proti napadom odgovornost palestinskih oblasti. "Neuspeh v boju proti terorizmu bo neizogibno vplival na odnose med to vlado in mednarodno skupnostjo, spodkopalo pa bo tudi želje palestinskega ljudstva po lastni državi," je še sporočila Bela hiša.
Izraelski premier Ehud Olmert pa je medtem zaradi napada obljubil "neusmiljen boj proti teroristom in njihovim pomagačem". Olmert je na srečanju s poslanci svoje stranke Kadima poudaril, da bodo izraelske oblasti "preučile ta incident v vseh podrobnostih in na podlagi tega sprejele sklepe, s katerimi bomo našim varnostnim službam podali navodila za nadaljevanje neusmiljenega boja proti teroristom in njihovim poveljnikom".
Fatah obsoja, Hamas pozdravlja napad

Gibanje Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa je dejanje obsodilo, medtem ko ga je vladajoče gibanje Hamas pozdravilo.
Brigade mučenikov al Akse so povezane z gibanjem Fatah palestinskega predsednika Abasa, a je predstavnik Fataha Ahmed Abdul Rahman današnje nasilje obsodil. Kot je dejal, "smo proti operacijam, ki ciljajo civiliste, Izraelce ali Palestince".
Tiskovni predstavnik palestinskega vladajočega gibanja Hamas Favzi Barhum pa je napad v Eilatu označil za legitimen "upor" proti Izraelu. Kot je dejal, je bil napad "naravni odgovor" na izraelsko vojaško politiko na Zahodnem bregu in na območju Gaze, kot tudi na še vedno trajajoč bojkot palestinske vlade pod vodstvom Hamasa.
Tiskovni predstavnik izraelske vlade Avi Pazner je napad ostro obsodil. "Če se bo odgovornost omenjenih skupin za napad izkazala za resnično, bo to zgolj pokazalo, da Palestinci tudi ko se pobijajo med sabo, najdejo čas za pokol izraelskih nedolžnih civilistov," je dejal Pazner, pri čemer je imel v mislih predvsem spopade med privrženci Fataha in Hamasa, v katerih je od četrtka na območju Gaze umrlo 30 ljudi.
V stanju pripravljenosti
Okoli Eilata, ki leži na skrajnem jugu Izraela ob meji z Egiptom in Jordanijo, so po poročanju izraelskega radia postavili cestne zapore. Egipt je poostril varnostne ukrepe po celotnem jugu Sinaja. Že pred tem so največjo pripravljenost razglasili po celotnem Izraelu, do nadaljnjega pa zaprli egiptovsko-izraelski mejni prehod na Sinaju Taba.

Izraelska policija trdi, da je napadalec v Izrael prišel iz Egipta. Policisti so odkrili moškega, s katerim naj bi se Siksik pripeljal v Eilat. Mejni prehod Taba so po napadu do nadaljnjega zaprli.
Egipt sicer navedbe izraelske policije zanika, so pa egiptovski varnostni viri medtem sporočil, da so po vseh cestah, ob mejah in v mestih na južnem Sinaju uvedli ostre varnostne ukrepe. Poudarili so še, da napadalci ali razstrelivo niso mogli priti iz Egipta, saj so na celotnem območju nameščene varnostne patrulje.
Temu je pritrdil tudi predstavnik Islamskega džihada, ki je sporočil, da je napadalec v Eilat dopotoval iz Jordanije po sedmih mesecih priprav. Predstavnik omenjene skrajne palestinske skupine na novinarski konferenci v mestu Gaza ni želel navesti, kako je napadalec dopotoval v Jordanijo. Izrael in Jordanija sta leta 1994 sklenili mirovni sporazum in od takrat tesno sodelujeta pri varnostnih vprašanjih.
Za zdaj ni jasno, ali bo današnji napad zrušil novembra sklenjeno prekinitev ognja med Izraelom in Palestinci, katerega cilj je bil predvsem končati več mesecev trajajoče spopade na območju Gaze.
Na Eliat, ki je bil danes prvič prizorišče samomorilskega napada, je avgusta 2005 neka skrajna skupina, ki naj bi bila povezana s teroristično mrežo Al Kaida, iz Jordanije izstrelila raketo, pri čemer pa ni bilo žrtev. Al Kaida je sicer izvedla smrtonosne napade na hotele v Jordaniji in v egiptovski Tabi.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.