Napad v belgijskem mestu Liege, v katerem je napadalec ubil dve policistki in mimoidočega, še štiri policiste pa ranil, je izvedel 31-letni Benjamin Herman.
Kot je povedal notranji minister Jan Jambon, je že na predvečer napada ubil moškega, s katerim sta se spoznala v zaporu. Žrtev, 30-letnega Michaela Wilmeta, sicer obsojenega preprodajalca drog, naj bi večkrat udaril s kladivom, poroča BBC.
V torek dopoldne je nato v središču mesta z nožem od zadaj večkrat zabodel dve policistki, stari 44 in 45 let, nato pa jima odvzel orožje, streljal nanju in ju ubil. Pri tem je bil ubit tudi 22-letnik, ki je sedel v bližnjem parkiranem vozilu, poroča BBC. Napadalec se je nato zatekel v bližnjo srednjo šolo in za talko vzel čistilko. Ko so na kraj dogodka prispeli oboroženi policisti, je streljal nanje in poskusil pobegniti. Poškodoval je štiri policiste - dva je zadel v nogo, stanje enega je resno. Druga dva sta utrpela lažje poškodbe. Na koncu so ga policisti ubili.
"Jasno je, da je bil cilj morilca napasti policijo," je o motivu napada že včeraj dejal vodja lokalnih varnostnih sil Christian Beaupere.

Med napadom vpil 'Bog je velik'
Herman je bil sicer v času napada na začasnem izhodu iz zapora, kjer je prestajal kazen zaradi kaznivih dejanj, povezanih z drogo. Lokalni mediji poročajo, da se je verjetno prav tam radikaliziral.
"Dejstva, ki smo jih zbrali, kažejo, da gre za dejanje terorističnega umora in poskusa umora," je na novinarski konferenci v Bruslju povedal tiskovni predstavnik belgijskega tožilstva Eric Van der Sypt. "To je treba razumeti kot modus operandi, ki ga IS redno prikazuje v svojih video posnetkih, objavljenih na internetu," je še dejal in pojasni, da je napadalec vzklikal tudi "Alah akbar", kar v arabščini pomeni "Bog je velik".
Napadalec naj bi bil glede na podatke varnostnih služb in policije v Liegeu tudi "v stiku z drugimi radikaliziranimi osebami". Zdaj pa preiskujejo predvsem, ali je deloval sam ali je imel pomočnike.
Belgija je bila sicer zadnja leta pogosto tarča ekstremističnih napadalcev, najhujši je bil napad na pozemni železnici in na bruseljskem letališču, v katerem je 22. marca 2016 umrlo 32 ljudi. Takrat je bila tudi zvišana stopnja nevarnosti.