V iranski prestolnici Teheran sta se danes skoraj sočasno zgodila napada na iranski parlament in mavzolej nekdanjega voditelja ajatole Homeinija. V obeh napadih je umrlo najmanj 12 oseb, okoli 43 je bilo ranjenih. Ali so v številki 12 tudi ubiti napadalci, ni znano.
Po navedbah iranskega notranjega ministrstva so v parlament vdrli štirje v ženske preoblečeni napadalci, ki so streljali, eden od njih pa se je razstrelil. Druge tri so ubile varnostne sile.
Skoraj sočasno so o napadu poročali tudi iz okoli 20 kilometrov oddaljenega mavzoleja Homeinija. Kot je sporočilo notranje ministrstvo, sta napad izvedla dva človeka. Prvi se je razstrelil na vrtovih mavzoleja, drugega pa so ubile varnostne sile.
Odgovornost za današnja napada v Teheranu je prevzela skrajna sunitska skupina Islamska država, ki je sporočila, da je v napadih sodelovalo pet njenih borcev. Pri tem ni sporočila, koliko jih je bilo v katerem napadu, zapisala pa je, da so uporabili strelno orožje, ročne granate in eksploziv. Gre sicer za prve potrjene napade te teroristične skupine v Iranu.
Ministrstvo za obveščevalne dejavnosti je medtem sporočilo, da je napad v Teheranu pripravljala še ena skupina teroristov, ki pa so jo onesposobili.
Prijeli pet osumljencev
Šef teheranske policije Hossein Sajedinia je sporočil, da so prijeli in zaslišujejo pet osumljencev, ki naj bi bili povezani z današnjimi napadi. Več podrobnosti ni razkril.
Na notranjem ministrstvu pa so zapisali še, da imajo varnostne sile po napadih, ki so trajali več ur, razmere pod nadzorom.
V bližini parlamenta in mavzoleja Homeinija po napadih veljajo ostri varnostni ukrepi, zaprtih je več cest in tudi delov podzemne železnice.
Rohani po napadih v Teheranu pozval h globalni enotnosti
Iranski predsednik Hasan Rohani je po današnjih napadih v parlamentu in mavzoleju ajatole Homeinija v Teheranu, pozval k "regionalnemu in mednarodnemu sodelovanju ter enotnosti".
"Sporočilo Irana je kot vedno, da je terorizem globalni problem. Enotnost ter regionalno in mednarodno sodelovanje v boju proti ekstremizmu, nasilju in terorizmu pa je najpomembnejša potreba današnjega sveta," je povedal Rohani.
Poudaril je, da bodo "današnji teroristični incidenti v Teheranu nedvomno okrepili odločenost Irana v boju proti regionalnemu terorizmu, ekstremizmu in nasilju". "Iran bo vnovič dokazal, da bo zlomil vse zarote in spletke s še več enotnosti in s svojo mogočno varnostno strukturo," je dodal iranski predsednik.
Iranska revolucionarna garda kaže s prstom na ZDA in Savdsko Arabijo
Iranska revolucionarna garda je medtem ZDA in Savdsko Arabijo obtožila vpletenosti v današnja napada, za katera je odgovornost prevzela skrajna Islamska država (IS).
"To teroristično dejanje en teden po srečanju ameriškega predsednika z vodjo ene od nazadnjaških vlad v regiji (...) kaže, da so vpleteni v to divjaško dejanje," so zapisali. Pri tem so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP mislili na Savdsko Arabijo.
V ločeni izjavi je vodja obveščevalne službe garde Mohamad Hosein Nedžat Washington in Rijad obtožil, da sta "svojim marionetam" naročili izvedbo teh napadov,.
Elitna enota iranske vojske pa je ob tem napovedala tudi maščevanje. "Revolucionarna garda je vedno dokazovala, da ne bo nikoli odpustila prelivanja krvi brez maščevanja," so zapisali v izjavi za javnost.
Več držav obsodilo napade
Napade so obsodili tako tuji zavezniki kot nasprotniki Irana. "Moskva odločno obsoja tovrstne teroristične napade," je poudaril tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Rusija, tesna zaveznica Irana, je ob tem tudi pozvala k usklajenemu boju proti terorizmu, še posebej proti skrajni Islamski državi, ki je prevzela odgovornost za napade v Iranu.
Napada je obsodil tudi Washington. "V mirnem in civiliziranem svetu ni prostora za izprijenost terorizma," je povedala tiskovna predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva Heather Nauert. ZDA so izrazile tudi sožalje vsem žrtvam in njihovim družinam.
Napad so obsodili tudi v Ankari. "Obsojamo te ostudne napade in želimo Alahovo usmiljenje vsem, ki so izgubili življenje. Sožalje izražamo Irancem, še posebno sorodnikom tistih, ki so izgubili življenje, in tudi iranski vladi. Poškodovanim pa želimo čim hitrejše okrevanje," so sporočili s turškega zunanjega ministrstva.
Kljub napetostim z Iranom so napad obsodili tudi Združeni arabski emirati. "Ne glede na to, v kateri prestolnici se zgodi, emirati obsojajo vsak teroristični napad proti nedolžnim," so sporočili.
Napad je obsodila tudi EU. Visoka zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini je izrazila sožalje žrtvam. "Znova še en zelo žalosten dan. Vsakič, ko se nekje v svetu zgodi teroristični napad, pozorno spremljamo razmere," je dejala ter napovedala, da bo govorila z iranskim kolegom.
Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani pa je na Twitterju izrazil solidarnost s predsednikom iranskega parlamenta in iranskim ljudstvom, poroča dpa.
Nemški zunanji minister Sigmar Gabriel je prav tako ostro obsodil napad. "Žalujemo z ljudmi Irana," je zapisal ter izrazil sožalje svojcem. "Znova so brezobzirni kriminalci ubili mnogo nedolžnih ljudi," je poudaril.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.