Odkar je bil sredi Milana italijanski premier Silvio Berlusconi tarča napada, se je njegova priljubljenost skokovito dvignila. Po zadnjih podatkih ga spet podpira več kot 50 odstotkov Italijanov. In to kljub temu, da so njegovo zadnje leto bolj kot politični dosežki zaznamovali spolni škandali in izjave, s katerimi je marsikaterega sodržavljana spravil v zadrego.
73-letnega politika je pred natanko tednom dni s figurico milanske katedrale v obraz udaril domnevno duševno moteni Massimo Tartaglia. Toda Berlusconijevi nasprotniki dvomijo v uradno razlago dogodka. Vse več je teorij zarote, da je bil napad zgolj zaigran in, seveda, skrbno načrtovan. Z njim naj bi želeli javno mnenje spet postaviti na stran politika, ki so ga pristaši vse bolj zapuščali.
Teorija zarote
Na spletnem družabnem omrežju Facebook se je nemudoma oblikovala skupina, ki zagovarja to teorijo. Kot dokaz največkrat navajajo posnetek napada, ki se je pojavil na YouTubu. Na njem lahko opazimo kar nekaj nelogičnosti, trdijo. Recimo to, da Berlusconiju ni takoj začela teči kri. Ali, da si je obraz nemudoma pokril s črnim robcem. Zdi se jim nenavadno, da se je ravno takrat znašel v njegovi roki, kot da bi bil politik pripravljen na udarec. Jasno jim ni niti, kako je lahko odpovedalo sicer strogo varovanje. Dodajajo pa še nekaj: Berlusconi je nekaj minut po napadu stopil iz avta, v katerem so ga oskrbeli, in vsem pokazal ranjeni obraz. Je želel zbuditi sočutje?
Berlusconijevi pristaši jim odgovarjajo, da vidijo strahove tam, kjer jih ni. Tudi sami so na Facebooku ustanovili več skupin, med enimi in drugimi pa se je razvnela vroča razprava, v kateri ne manjka niti groženj.
Vlada proti Facebooku
Tu pa se je v dogajanje spet vključila oblast. Prav zaradi takšnega sovražnega govora se je napad sploh zgodil, pravijo. Najhuje pa je, je dejal notranji minister Roberto Maroni, da taka sporočila lahko berejo otroci in ljudje, kot je Tartaglia. Temu namerava narediti konec. Napovedal je večji nadzor interneta, ni pa izdal, kako bo to naredil.
Bo Italija šla po poti Kitajske, kjer je dostop do Facebooka onemogočen? Najbrž ne, pravijo analitiki. Kot je za BBC dejal en od njih, poskus nadziranja na milijone ljudi, ki svoje mnenje izražajo preko spleta, je, kot bi želeli z vedrom izprazniti morje. Ugledni novinar in komentator Beppe Severgnini pa je dejal, da si zahodna demokracija česa takega preprosto ne more in ne sme privoščiti.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.