Iz libijske Misrate poročajo o novih smrtnih žrtvah. Uporniki po poročanju agencije Reuters pravijo, da so mesto napadle sile, zveste Moamerju Gadafiju. V napadu naj bi umrlo pet ljudi, 25 naj bi jih bilo ranjenih.
Blizu Brege pa naj bi imeli uporniki težave z zvezo Nato. Pripadniki Nata so po trditvah upornikov iz zraka streljali nanje. "Napadel nas je Nato," je dejal Younes Jumaa, ki je v bolnišnici v Adžabiji. Dejal je, da je bilo v napadu ranjenih še nekaj upornikov. Reutersu so v bolnišnici dejali, da je v napadu umrlo najmanj pet ljudi. Kot poroča BBC, pa naj bi po podatkih zdravnikov v Adžabiji umrlo 13 ljudi.
Tarča Natovih letal so sicer Gadafijeve sile v okolici Brege. Tam so režimske sile upornike ustavile pri napredovanju proti zahodu države. A uporniki so zavezništvo obtožili, da ne naredi dovolj za zaščito civilistov. Po njihovih navedbah so Natova letala v napadu na okolico Brege 1. aprila ubila 13 ljudi, od tega štiri civiliste.
Kdo je napadel naftno polje?
Glede napada na naftno polje Sarir, ki je v delu Libije, ki ga nadzorujejo uporniki, vsaka stran trdi svoje. Libijska vlada je včeraj sporočila, da so naftno polje napadli Britanci. Pri tem naj bi umrli trije ljudje. Kot je povedal namestnik zunanjega ministra Kaled Kaim, je bil v obstreljevanju poškodovan naftovod, ki povezuje naftno polje Sarir z mestom Tobruk, ki je v rokah upornikov.
Uporniki pa trditve vlade zanikajo in pravijo, da je jasno, da so napad izvedle vladne sile. "Smešno je, če bi mislili, da so to storili Britanci,“ je dejal predstavnik gibanja upornikov Mustafa Gheriani. Dodal je, da napad nosi Gadafijev podpis.
Uporniki so se sicer odločili, da prekinejo z deli tudi na naftnih poljih Misla in Waha. Pravijo, da je postalo preveč nevarno, saj so Gadafijeve sile povsod.
Kontaktna skupina se bo kmalu prvič srečala
Britansko zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da bo v Dohi v Katarju v sredo, 13. aprila, prvo srečanje kontaktne skupine, ki je pristojna za politično vodstvo mednarodnega posredovanja v Libiji. Skupina je bila oblikovana na mednarodni konferenci 29. marca v Londonu.
Na srečanju bodo sodelovale tako države članice skupine kot nekatere mednarodne organizacije. Kljub temu pa britansko ministrstvo ni moglo natančno potrditi, kdo je bil povabljen. Pričakovano je, da se bodo srečanja poleg predstavnikov Velike Britanije udeležili še predstavniki ZDA in Arabske lige.
Z Malte medtem prihajajo poročila, da je v državo prebegnil nekdanji libijski minister za energijo Omar Fati Bin Šatvan, ki je vlado zapustil leta 2007. Šatvan je na Malto prispel na čolnu, ki je odplul iz Misrate. Minuli teden je v Veliko Britanijo iz Libije prebegnil nekdanji libijski zunanji minister Musa Kusa.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.