Tujina

Napad na Nadžaf?

Bagdad/Rim/Moskva/Tokio/Peking, 13. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V bližini svetega šiitskega mesta Nadžaf se je namestilo 2500 ameriških vojakov, ki se najverjetneje pripravljajo na zasedbo mesta, kjer se skriva tudi skrajni šiitski voditelj al Sadr.

Bodo Američani napadli sveto šiitsko mesto Nadžaf?
Bodo Američani napadli sveto šiitsko mesto Nadžaf? FOTO: Reuters

Poveljnik ameriških sil v Iraku, general Ricardo Sanchez je dejal, da je misija 2500 pripadnikov ameriških sil, ki imajo podporo tankov in topništva, "ujeti ali ubiti" skrajnega šiitskega voditelja Muktado al Sadra. Njegove milice še vedno nadzirajo Nadžaf.

Ugrabljenih že okoli 40 tujcev, drćave pozivajo k umiku

Medtem ko iz Iraka poročajo o novih ugrabitvah tujcev, vse več držav svoje državljane poziva, naj zapustijo Irak. Potovanje v Irak, razen v najnujnejših primerih, so svojim državljanom med drugimi odsvetovale Nemčija, Francija, Velika Britanija in Rusija, ki se po ugrabitvi svojih državljanov pripravlja na umik nekaj sto svojih delavcev iz Iraka.

Kitajce so ugrabitelji izpustili
Kitajce so ugrabitelji izpustili FOTO: Reuters

Uporniki v Iraku kot talce zadržujejo okoli 40 tujcev iz 12 držav, je novinarjem v Bagdadu danes povedal tiskovni predstavnik koalicijskih sil v Iraku Dan Senor. Kot je še dejal Senor, v preiskavah o ugrabitvah sodeluje tudi ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI). Ameriška civilna uprava v Iraku se sicer s "teroristi ali ugrabitelji" ne namerava pogajati o izpustitvi talcev, je dodal Senor.

"FBI sodeluje s koalicijskimi silami in iraškimi varnostnimi silami, da bi našli ugrabitelje in talce," je pojasnil Senor, tiskovni predstavnik vodje ameriške civilne uprave v Iraku Paula Bremerja.

K izpustitvi vseh talcev v Iraku je sicer danes pozval generalni sekretar ZN Kofi Annan. Ugrabitve "civilistov, od katerih so nekateri prišli pomagat Iračanom", je Annan označil za obžalovanja vredne in nesprejemljive

Ugrabljeni štirje Italijani

Fotografije ugrabljenih Italijanov, ki jih je objavila Al Jazeera (foto: Reuters)
Fotografije ugrabljenih Italijanov, ki jih je objavila Al Jazeera (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Televizija Al Jazeera je prikazala posnetek s štirimi talci, ki v rokah držijo italijanske potne liste. Ugrabitelji so od Rima zahtevali, da umakne svoje sile iz Iraka, od italijanskega premierja Berlusconija pa, da se opraviči za zlo, ki ga je islamu in muslimanom povzročila Italija. Italijansko zunanje ministrstvo je medtem potrdilo, da v Iraku pogrešajo štiri italijanske državljane, ki so tam delali pri nekem varnostnem podjetju, ki ima sicer sedež v ZDA.

Ruse ugrabili in izpustili, še vedno brez sledu za japonskimi talci

"Moskva je pripavljena pomagati ruskim podjetjem, ki bi se želela umakniti iz Iraka," je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

V torek zjutraj so iz Moskve sporočili, da so neznanci ugrabili osem delavcev ruskega podjetja Interenergoinvest, ki v bližini Bagdada gradi termoelektrarno. Čez dan pa je agencija Interfax že sporočila, da so osmerico ugrabitelji že izpustili. To je potrdil tudi direktor podjetja. Direktor Interenrgoinvesta, Aleksander Abramov, je dejal, da so vsi ugrabljeni že v kraju, kjer prebivajo. Trije izmed ugrabljenih so bili ruski, pet pa ukrajinskih državljanov. Ugrabili so jih v ponedeljek zvečer, ko so se vračali z dela. Podjetje namreč v bližini Bagdada gradi termoelektrarno. Druge podrobnosti o ugrabitvi ali ugabiteljih niso znane.

Zaradi ugrabitve je Rusija, ki je vojni v Iraku nasprotovala in tam nima svojih vojakov, razmišljala tudi o evakuaciji nekaj sto svojih državljanov, ki delajo v Iraku.

Kitajske zunanje ministrstvo v Pekingu pa je danes sporočilo, da je sedem kitajskih talcev nepoškodovanih prispelo v Bagdad.

Francosko zunanje ministrstvo je danes pozvalo svoje državljane, naj zapustijo Irak oziroma naj tja ne potujejo.

Po navedbah predstavnika japonske vlade ni podatkov o usodi japonskih talcev. Ugrabitelji so sicer zagrozili, da bodo tri Japonce zažgali pri živem telesu, če ne bo vlada v Tokiu umaknila svojih vojakov iz Iraka, kar japonska vlada še vedno odločno zavrača.

Iz iraške prestolnice danes poročajo tudi o eksplozijah, ki so odjeknile v bližini sedeža okupacijskih sil.

Al Sadrovega pomočnika po aretaciji že izpustili

Cilj ameriških sil je 'ubiti ali ujeti' Al Sadra
Cilj ameriških sil je 'ubiti ali ujeti' Al Sadra FOTO: Reuters

Ameriški vojaki so izpustili sodelavca skrajnega iraškega šiitskega voditelja Muktade al Sadra. Po večurnem zaslišanju v hotelu Palestina v Bagdadu je bil Hasim al Aradži izpuščen. Vodja al Sadrovega urada se je udeležil srečanja plemenskih voditeljev, ko so ameriški vojaki vdrli v hotel, z namenom, da bi al Aradžija aretirali.

Koalicijske sile si sicer že več kot teden dni prizadevajo s pomočjo posrednikov na tajnih pogajanjih z Al Sadrovim gibanjem doseči kompromisno rešitev, potem ko so se minuli teden njegovi pristaši po Iraku spopadali s koalicijskimi vojaki.

Je Al Zarkavi v Faludži?

Ameriška civilna uprava v Iraku domneva, da se v Faludži na zahodu države zadržuje domnevni teroristični vodja Abu Musab al Zarkavi. "Prepričani smo, da je Faludža trenutno trdnjava tujih borcev v Iraku, vključno z Zarkavijem," je dejal tiskovni predstavnik ameriške civilne uprave Dan Senor. "Prepričani smo, da je v Faludži ali v bližini," je še dodal. Jordanca al Zarkavija, enega od glavnih osumljencev za nedavne napade v Iraku, sumijo povezave s teroristično mrežo Al Kaida.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20