Tujina

Napad na Irak ogrozil svet?

London, 28. 02. 2006 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Napad na Irak pod vodstvom ameriških sil je povečal nevarnost terorističnih napadov po svetu.

Posledice eksplozije avtomobila bombe v Iraku
Posledice eksplozije avtomobila bombe v Iraku FOTO: Reuters
Javnomnenjsko raziskavo so izvedli v Afganistanu, Argentini, Avstraliji, Braziliji, Veliki Britaniji, Kanadi, Čilu, na Kitajskem, DR Kongu, Egiptu, na Finskem, v Franciji, Nemčiji, Gani, Indiji, Indoneziji, Iranu, Iraku, Italiji, Keniji, Mehiki, Nigeriji, Filipinih, Poljski, Rusiji, Savdski Arabiji, Senegalu, Južnoafriški republiki, Južni Koreji, Španiji, Šrilanki, Tanzaniji, Turčiji, ZDA in Zimbabveju.

To naj bi bilo večinsko prepričanje glede splošne varnosti v svetu, je pokazala javnomnenjska raziskava, ki sta jo izvedli dve kanadski agenciji za raziskavo javnega mnenja. Anketo so izvedli v 35 državah po svetu. Povprečno 60 odstotkov vprašanih v 33 državah pa se je strinjalo, da je napad na Irak marca 2003 povečal nevarnost terorističnih napadov.

Da vojaška operacija v Iraku ni povečala nevarnosti terorističnih napadov, je menilo le 12 odstotkov vprašanih, 15 odstotkov pa je mnenja, da napad ni vplival na terorizem.

Med državami, kjer menijo, da je operacija v Iraku povečala nevarnost terorizma, prednjačijo Kitajska, kjer tako meni 85 odstotkov ljudi, Južna Koreja (84 odstotkov) in Egipt (83 odstotkov), je pokazala raziskava, v kateri je sodelovalo skoraj 42.000 ljudi.

Večina vprašanih meni, da bi se morali ameriški vojaki kmalu umakniti iz Iraka
Večina vprašanih meni, da bi se morali ameriški vojaki kmalu umakniti iz Iraka FOTO: Reuters

ZDA se morajo umakniti

V 20 državah se je večina vprašanih strinjala, da bi se morale ameriške sile iz Iraka umakniti v prihodnjih mesecih. Po drugi strani pa je v 21 od 34 držav prevladovalo mnenje, da naj vojaki ostanejo v regiji, dokler ne bo dosežena stabilnost, a pod pogojem, da za to zaprosi nova iraška vlada.

V Iraku se je za to, da tuje sile ostanejo v državi, zavzelo 49 odstotkov vprašanih, to pa so podprli tudi v Veliki Britaniji (56 odstotkov), najbolj pa v ZDA in Afganistanu (58 odstotkov).

Rušenje Sadamovega kipa - enega največjih simbolov iraškega diktatorja
Rušenje Sadamovega kipa - enega največjih simbolov iraškega diktatorja FOTO: Reuters

Strmoglavljenje Huseina napaka?

V 21 državah so strmoglavljenje nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina označili za napako; na splošno je bilo proti tej potezi 45 odstotkov vprašanih, medtem ko jo je 36 odstotkov podprlo. Največ kritikov strmoglavljenja Sadama Huseina, 74 odstotkov, je po rezultatih raziskave v Argentini, pa tudi v Španiji (65 odstotkov) in Nemčiji (61 odstotkov). V Veliki Britaniji, najtesnejši ameriški zaveznici v Iraku, 40 odstotkov vprašanih meni, da je bilo strmoglavljenje nekdanjega iraškega režima napaka. V ZDA jih je tega mnenja 32 odstotkov, v Iraku pa 23 odstotkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.