Združeni narodi so po ponedeljkovem letalskem napadu na humanitarni konvoj blizu Alepa na severu Sirije prekinili vso dostavo humanitarne pomoči v Siriji, je danes v Ženevi sporočil tiskovni predstavnik urada ZN za koordinacijo humanitarnih zadev (OCHA) Jens Laerke. Pojasnil je, da se je napad zgodil kljub temu, da so bili o poti konvoja vnaprej obveščeni tako sirska vlada in uporniki kot ruske in ameriške sile ter da so vse strani odobrile konvoj.
ZDA so že sporočile, da koalicija pod njihovim vodstvom ni izvedla tega napada. Za zdaj ni znano, ali so napad izvedla sirska ali ruska letala.

Moskva: Konvoj ZN je zajel požar in ni bil tarča napada
Tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov je dejal, da konvoj ni bil tarča letalskega napada, pač pa je tovornjake zajel požar. "Pozorno smo proučili videoposnetke t. i. aktivistov na terenu in nismo našli nobenih dokazov, da bi kakršnokoli strelivo zadelo konvoj. Vse, kar je videti na videu, je neposredna posledica tega, da je konvoj zajel požar," je dejal po poročanju ruske tiskovne agencije Tass. Iz sporočila ministrstva izhaja, da naj bi Moskva odgovornost za napad pripisala uporniškim silam, a nobena od teh nima letalskih sil.
Kmalu zatem so tudi iz sirske vojske sporočili, da so poročila, da je sirska vojska zadela humanitarni konvoj, neresnične.
Umrlo je 12 ljudi
Po podatkih nevladnega Sirskega observatorija za človekove pravice je v napadu umrlo 12 ljudi, vozniki tovornjakov in prostovoljci Rdečega polmeseca. Tiskovni predstavnik Rdečega križa Benoit Carpentier je sporočil, da je bil med ubitimi v napadu tudi direktor sirskega Rdečega polmeseca.
Konvoj, ki je dostavljal hrano in druge potrebščine za 78.000 ljudi, so napadli pri mestu Urm al Kubra. Zadetih je bilo vsaj 18 od 31 tovornjakov.
''Cilj konvoja je bil znan sirskemu režimu in Rusiji,'' je dejal predstavnik ameriške vlade John Kirby in nadaljeval, da so bili kljub temu človekoljubni delavci ubiti, čeprav so skušali olajšati življenje sirskim prebivalcem.

Napad je jasen signal propada zadnjih naporov ZDA in Rusije, da bi ustavili nasilje v Siriji. Ameriški uradnik je za medije pod pogojem anonimnosti dejal, da mora ruska stran zelo hitro pokazati resnost, da bi lahko nadaljevali načrte. Sirski sprti strani sta medtem že obtožili druga drugo napadov in nasilja.
Drugi neimenovani visoki predstavnik ameriške administracije je po napadu novinarjem prek konferenčnega klica povedal, da je šlo glede na vse do zdaj znane podatke za letalski napad, da pa ga ni izvedla koalicija pod vodstvom ZDA. Tudi on ni mogel oceniti, ali so napad izvedla sirska ali ruska letala. Je pa poudaril, da je Rusija odgovorna za to, da se sama izogiba tovrstnim napadom, in tudi za to, da od tovrstnih dejanj odvrača sile sirskega režima.
Premirje se je skrhalo že v soboto, ko so koalicijska letala proti Islamski državi napadla sirske enote v vzhodnem mestu Deir Zour. Napad naj bi bil sicer nenameren. Za sirsko stran je bil napad dovolj, da so prekinili premirje.
KOMENTARJI (472)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.