
Tokratna akcija naj bi bila povračilni ukrep za palestinski napad na izraelske vojaške položaje na območju Gaze in napade z minometi na položaje pri Erezu, ki leži med Gazo in Izraelom.
Namestnik ameriškega obrambnega ministra Paul Wolfowitz je na konferenci o varnostni politiki v Münchnu dejal, da je palestinski predsednik Jaser Arafat "globoko vpleten v terorizem". Po njegovem mnenju je ustavitev terorizma edini način, da se konča trpljenje Palestincev. A ZDA naj bi bile kljub temu odločene, da se na Bližnji vzhod povrne mir.

Po izraelskih virih sodeč pa se je njihov premier Šaron sredi tedna srečal s tremi palestinskimi predstavniki. Gre za Šaronovo prvo srečanje s Palestinci po začetku druge palestinske intifade. Državni sekretar ZDA Colin Powell pa je na Svetovnem gospodarskem forumu v New Yorku dejal, da pogovori palestinskih in izraelskih predstavnikov in izraelskega premiera Ariela Šarona z visokimi palestinskimi predstavniki v Jeruzalemui vlivajo novo upanje za ureditev razmer na območju.
Nepokorščina v izraelski vojski
Več kot 50 izraelskih rezervnih častnikov je podpisalo peticijo, s katero so zavrnili namestitev na zasedenih palestinskih ozemljih, ker "nočejo sodelovati pri zatiranju in poniževanju celotnega ljudstva". Poveljstvo izraelskih oboroženih sil je zaenkrat suspendiralo tri podpisnike peticije. Gre za največji upor v izraelske vojske od začetka palestinske vstaje pred 16 meseci.

Nepokorne častnike je podprl tudi bivši direktor izraelske varnostne službe Ami Ayalon. V intervjuju za izraelsko televizijo je izrazil zaskrbljenost zaradi velikega števila palestinskih otrok, ki jih ubijejo izraelski vojaki ter dejal, da "po njegovem mnenju še premalo vojakov zavrača izvajanje popolnoma nezakonitih ukazov". Dodal pa je, da zavrnitev namestitve na Zahodnem bregu in v Gazi "ni pravi odgovor".
Osem rezervnih polkovnikov se je medtem odločilo za protikampanjo: v današnjih časopisih so objavili oglas, v katerem trdijo, da jih je oporečnikov "sram", obenem pa so jih obtožili "izmikanja vojaški obveznosti".
Načelnik generalštaba general Šaul Mofaz je izrazil prepričanje, da se za protestom skrivajo politični motivi.