
V soboto je po večtedenskem sporu znotraj italijanske vladajoče koalicije odstopil dosedanji minister za gospodarstvo in finance Giulio Tremonti, premier Silvio Berlusconi pa naj bi se že srečal s Tremonitjevim potencialnim naslednikom, evropskim komisarjem za konkurenco Mariom Montijem. Monti, ki ne pripada nobeni politični stranki, velja predvsem za tehnokratskega strokovnjaka. Njegova privolitev pa je zaenkrat še negotova, po poročanju italijanskih časopisov, pa Berlusconi namerava nanj močno pritisniti, saj si mora ponovno okrepiti in zagotoviti kredibilnost svoje vlade. Politični viri so navedli, da si Berlusconi močno prizadeva v čim krajšem času najti zamenjavo za koleričnega, ostrojezičnega Tremontija, zato naj bi se že popoldne sestala, kar pa ni potrjeno.

"Mario Monti ima odličen rezime, njegovo imenovanje pa je zagotovo porok za odlično opravljanje dela," je menil Marco Follini, vodja centralistične koalicijske stranke. Oglasil se je tudi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, ki se boji, da si bo Italija pokvarila mednarodni ugled, ter pozval Montija, ki ga v Italiji poznajo tudi pod vzdevkom SuperMario, naj sprejme položaj finančnega ministra. Druga dva kandidata naj bi bila še nekdanji finančni direktor Mario Draghi in ministrica za izobraževanje Letizia Moratti.
V ponedeljek odločitev, ali ostati z Berlusconijem ali ne

Vodstvo italijanske koalicijske stranke Severna liga bo na svoji ponedeljkovi seji razpravljalo o tem, ali naj stranka še naprej ostane v Berlusconijevi vladi, kar bo odziv na sobotni odstop Tremontija, ki je užival podporo te tretje najmočnejše stranke v Berlusconijevi vladni koaliciji.
"Iz vlade je izstopil izjemno dober severnoitalijanski minister. Rim skuša zavirati proces reform v Italiji," je v svojem komentarju v nedeljski izdaji glasila Severne lige La Padania zapisal vodja te stranke Umberto Bossi. Voditelji Severne lige so premiera tudi pozvali, naj povabi Tremontija nazaj v vlado, za kar po njihovem mnenju še ni prepozno, poleg tega pa so zahtevali konkretna zagotovila, da bo še pred koncem mandata izvedel federalistično reformo, ki je temeljna točka njihovega programa.
Spor, zaradi katerega je odstopil dosedanji minister, se je vrtel predvsem okoli načrtov Tremontija in Berlusconija za nadaljnje davčne olajšave, čemur ostro nasprotuje podpredsednik italijanske vlade Gianfranco Fini, še dodatno pa se je zaostril po slabem uspehu desnosredinske koalicije na volitvah v Evropski parlament ter na regionalnih in lokalnih volitvah. Italijanski mediji so v soboto sicer poročali, da namerava ministrstvo, ki je ostalo brez ministra, zaenkrat voditi premier sam. Najprej ga v ponedeljek čaka srečanje z zunanjimi ministri EU v Bruslju, kjer naj bi prav Italijo posvarili zaradi previsokega finančnega primanjkljaja, ki je v nasprotju s pravili Evropske unije.