Ameriški predsednik Donald Trump, kraljica Elizabeta II in okoli 300 veteranov druge svetovne vojne so se udeležili slovesnosti ob 75. obletnici izkrcanja zavezniških sil na obalah Normandije. V mestu Portsmouth, ki velja za eno glavnih izhodišč za eno največjih vojaških operacij v zgodovini človeštva, v kateri je okoli 160.000 zavezniških vojakov začelo invazijo proti Franciji, so se jim pridružili številni svetovni voditelji, med njimi francoski predsednik Emmanuel Macron, kanadski premier Justin Trudeau in nemška kanclerka Angela Merkel.
Kraljica Elizabeta je poudarila, da so ob 60. obletnici izkrcanja nekateri mislili, da je bila tisto njena zadnja slovesnost. "A vojna generacija, to je moja generacija, je odporna in sem počaščena, da sem lahko danes z vami v Portsmouthu," je dejala.
Na slovesnosti so predvajali slavni govor takratnega britanskega premierja Winstona Churchilla: "Šli bomo do konca. Borili se bomo v Franciji, borili se bomo na morjih in oceanih, borili se bomo z naraščajočim zaupanjem in naraščajočo močjo v zraku, ne glede na izgube bomo branili svoj otok. Borili se bomo na obalah, borili se bomo v pristajališčih, borili se bomo na poljih in ulicah, borili se bomo v hribih; nikoli se ne bomo predali. In če, v kar ta trenutek ne verjamem, bo ta otok ali njegov velik del podrejen, bodo naše čezmorske dežele, oborožene in varovane z Britansko floto, nadaljevale boj, dokler se ne izpolni Božja volja, in bo novi svet, z vso svojo mogočnostjo in močjo, stopil naprej ter rešil in osvobodil starega."
Ameriški predsednik Trump je zbranim na slovesnosti prebral molitev takratnega predsednika Roosevelta, ki je ameriški narod zbral v molitvi tik pred izkrcanjem. Britanska premierka Theresa May je prebrala pismo britanskega vojaka, ki je sodeloval v izkrcanju, francoski predsednik Macron pa je prebral pismo usmrčenega borca francoskega odporniškega gibanja. Star je bil zgolj 16 let, ko so ga leta 1943 usmrtili.
Merklova je na današnji slovesnosti izpostavila skupna prizadevanja zavezniških zmagovalnih sil in Nemčije za mir in svobodo po svetu ter dejala, da gre za "darilo zgodovine". Zavezniško izkrcanje v Normandiji je Nemčijo osvobodilo nacionalsocizalizma in položilo temelje za povojno ureditev, je še dejala.
"Da sem in sem lahko danes zraven kot nemška kanclerka in da si danes skupaj prizadevamo za mir in svobodo, je darilo zgodovine, ki ga velja varovati in negovati," je dejala Merklova novinarjem v kratki izjavi.
Ob robu slovesnosti se je Merklova danes v Portsmouthu srečala tudi s predsednikom ZDA. Vsebina njunih pogovorov zaenkrat ni znana. Na srečanju sta bila prisotna tudi ameriški svetovalec za nacionalno varnost John Bolton ter vršilec dolžnosti vodje kabineta predsednika ZDA Mick Mulvaney.
Trump bo s slovesnostjo v Portsmouthu zaključil svoj tridnevni obisk v Veliki Britaniji. Nato bo odpotoval na Irsko in v Francijo, kjer bodo v četrtek med drugim pripravili spominsko slovesnost na pokopališču ameriške vojske v kraju Colleville-sur-Mer v Normandiji. Pričakujejo 12.000 ljudi.
'Največji vojaški spektakel v novejši zgodovini'
Obletnico so v pristaniškem mestu obeležili z mornariško parado, preletom vojaških letal in številnimi vojaki. V Londonu pa so pred slovesnostjo napovedali, da bodo pripravili "največji vojaški spektakel v novejši zgodovini".
Več tisoč ljudi pa se je zbralo ob prireditvenem prostoru, kjer so prireditev spremljali na velikem ekranu. V središču mesta so se v času slovesnosti na protestih zbrali tudi Trumpovi nasprotniki. Spomnili so se tudi veteranov.
"Ko se spopadamo z novimi izzivi 21. stoletja, nas obletnica dneva D spominja na to, kaj vse lahko dosežeta naši državi skupaj," je dejala britanska kraljica v ponedeljkovem govoru na državniškem banketu ob Trumpovem obisku v Veliki Britaniji.
Moskva: Dan D ni bil ključen za zmago v drugi svetovni vojni
Na letošnje slovesnosti ob 75. obletnici izkrcanja zaveznikov v drugi svetovi vojni, ki je prineslo vojaški preobrat, se je danes odzvala Rusija. Kot so sporočili v Moskvi, zavezniško izkrcanje ni bilo ključno za nadaljnji potek vojne in z njegovim pomenom ne bi smeli pretiravati.
Kot je novinarjem dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova, so zmago zaveznikov v drugi svetovni vojni prinesla prizadevanja takratne Sovjetske zveze, ki je v vojno vstopila leta 1941.
"Po mnenju zgodovinarjev izkrcanje v Normandiji ni bistveno vplivalo na rezultat druge svetovne vojne," je še dejala.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.