Kitajska in ZDA sta se danes dogovorili za nove cilje na področju zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov. ZDA nameravajo do leta 2025 zmanjšati svoje izpuste za med 26 in 28 odstotki glede na leto 2005, Kitajska pa si konkretnega cilja ni zastavila, je pa napovedala, da bodo njeni izpusti vrhunec dosegli leta 2030.
Kitajska je s tem prvič doslej določila datum, čeprav okviren, do katerega naj bi raven njenih izpustov nehala naraščati.
Sporočilo o dogovoru je iz Bele hiše prišlo v času srečanja ameriškega predsednika Baracka Obame in kitajskega predsednika Xi Jinpinga po forumu Azijsko-tihomorskega gospodarskega sodelovanja (Apec). Obama je zadane cilje označil za zgodovinske.
Obe državi skupaj proizvedeta približno 45 odstotkov izpustov ogljikovega dioksida. Nepričakovano sporočilo z njune strani se uvršča v okvir prizadevanj za zagotovitev globalnega dogovora o zmanjšanju emisij po letu 2020, ki naj bi ga dosegli na mednarodni podnebni konferenci v Parizu prihodnje leto.
"Dogovorila sva se, da zagotoviva, da bodo mednarodna pogajanja o podnebnih spremembah v Parizu prinesla dogovor," je dejal Xi.
Državi sta se sicer doslej prepirali glede globalnih ciljev na tem področju, pri čemer sta ena drugi nalagali odgovornost za zmanjšanje emisij, ki veljajo za glavnega krivca za segrevanje ozračja.
Nov cilj, ki so si ga zastavile ZDA, predstavlja zvišanje glede na pred tem zadano 17-odstotno zmanjšanje izpustov do leta 2020. Kitajska je medtem že septembra napovedala, da bo kmalu določila vrhunec emisij.
V skladu s predhodnimi napovedmi Kitajske je Bela hiša danes sporočila še, da si bo Kitajska do leta 2030 prizadevala povečati delež energije proizvedene iz nefosilnih goriv za 20 odstotkov.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je dogovor med Kitajsko in ZDA pozdravil kot pomemben korak pri doseganju globalnega podnebnega dogovora prihodnje leto. Pri tem pa je v Mjanmaru ob robu vrha Združenja držav Jugovzhodne Azije (Asean) še pozval ostale države sveta, naj sledijo zgledu obeh velesil in podobno določijo ambiciozne cilje za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov.
Dogovor sta v skupni izjavi pozdravila tudi predsednika Evropskega sveta Herman Van Rompuy in Evropske komisije Jean-Claude Juncker. "Ta napoved dokazuje, da je poziv voditeljev članic EU iz 24. oktobra, da je treba hitro predstaviti namere glede zmanjševanja toplogrednih plinov, naletel na odziv," sta zapisala.
Pri tem sta spomnila, da je tudi EU oktobra določila ambiciozne cilje, da bo do leta 2030 zmanjšala izpuste za najmanj 40 odstotkov, povečala rabo obnovljivih virov energije za najmanj 27 odstotkov in okrepila povezanost notranjega trga na energetskem področju.
"Sedanje napovedi obsegajo okoli polovico vseh izpustov v svetu," sta še izpostavila in pozvala tudi ostale države – še posebej pa države skupine G20, katerih voditelji se bodo ta konec tedna sestali v avstralskem Brisbaneu – da še v prvi polovici prihodnjega leta transparentno predstavijo svoje cilje.
"Le tako bomo lahko ocenili, ali bodo naša skupna prizadevanja zadostovala, da izpolnimo cilje, da se globalne temperature ne bodo povečale za več kot dve stopinji Celzija," sta še opozorila Juncker in Van Rompuy.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.