Kraja se je zgodila julija lani, ko je 19-letni Aquinas Kasbar čez noč vdrl v lokalni živalski vrt Santa Ana v ameriški zvezni državi Kalifornija in naredil luknje v prostoru, kjer so bili lemurji in opice. Osebje je hitro ujelo večino primatov. Kot je povedal upravitelj živalskega vrta Ethan Fisher, jih ni bilo težko ujeti, saj obožujejo grozdje. A manjkal je 32-letni lemur Isaac, ki naj bi bil najstarejši predstavnik te vrste v ujetništvu v Severni Ameriki. Našli so ga živega naslednji dan v plastični vrečki pred hotelom Marriot, nekaj kilometrov stran od živalskega vrta.
Skrivnostno Isaacovo izginotje so rešili skoraj leto dni pozneje, in sicer v ponedeljek, ko so tožilci sklenili sporazum z 19-letnim najstnikom, ki je priznal krivdo. Obtožen je nezakonitega odvzema ogrožene živalske vrste.
Kot je povedal obtoženi, je lemurja želel obdržati kot hišnega ljubljenčka, a si je nato premislil in ga pustil pred hotelom še isti dan. Pred sodnika bo stopil 28. maja, grozita mu enoletna zaporna kazen in 100.000 dolarjev globe (približno 89.000 evrov).

Isaac se je skotil v ujetništvu, vse od leta 2001 pa živi v živalskem vrtu Santa Ana. Po vsej verjetnosti je lemurjeva starost pripomogla k ujetju, je za Guardian povedal Charles Welch, strokovnjak za lemurje. "Na splošno jih je zelo težko ujeti. Če ga primeš, te bo ugriznil ali popraskal. Niso poslušne živali."
Lemur je najmanjša vrsta med primati in je endemit Madagaskarja. Prav vse vrste lemurjev so ogrožene. Kar 50 odstotkov mladičev pogine takoj po rojstvu, zato se njihovo število nikakor ne uspe dvigniti. Poleg tega imajo naravne sovražnike, kot je fosa, lovijo pa jih tudi ljudje. Starodavna plemena z Madagaskarja verjamejo, da lemurji prinašajo zle duhove, zato jih množično pobijajo, lovijo jih tudi lovci.
Poleg tega se drastično zmanjšuje njihov naravni habitat zaradi izsekavanja gozdov. Kot je še povedal Welch, lemurji niso primerni hišni ljubljenčki. Kot so znanstveniki ugotovili leta 2017, se naj bi število lemurjev od leta 2000 na otoku zmanjšalo kar za 95 odstotkov. Danes naj bi jih tam živelo le še okoli 2400.

Pred dvema letoma v Nemčiji ukradli pingvina
Primer kraje lemurja iz živalskega vrta pa ni edini. Neznanci so iz živalskega vrta v nemškem Mannheimu leta 2017 ukradli pingvina. Krajo so opazili pri večernem štetju pingvinov v ogradi. Iz živalskega vrta so takrat pozvali, naj neznanci čim prej vrnejo pingvina, saj gre za zelo občutljivo žival, ki bo brez pravilne oskrbe poginila.
"Kdor verjame, da ima lahko to ptico za domačo žival, je šel prek vseh meja dobrega in zlega," je leta 2017 dejala tiskovna predstavnica živalskega vrta.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.