Še vedno je najstnica, a v svojem mladem življenju je doživela in dosegla več, kot marsikdo. Je navdihujoč primer, kako lahko najslabše poglavje v svojem življenju izkoristimo sebi in drugim v prid. Za vse pa je pomemben pogum in jasna vizija. In tega Malali Jusufzai, ki je v torek praznovala svoj 19. rojstni dan, ne manjka. Neustavljiva deklica je dokaz, da nasilje in krivica pogumnih žensk ne moreta ustrahovati in utišati, ko se borijo za boljši svet.
Ljubezen do izobraževanja je na Malala prenesel njen oče, ki je v Pakistanu ustanovil zasebno šolo in, ki trdno verjame v nujnost šolske reforme.
Pri 11 letih že pisala za britanski medij
V regiji Swat, kjer živi tudi družina Jusufzai, so leta 2008 nadzor prevzeli talibani, ki so takoj zaprli vse šole za deklice. Malala je takrat začela pisati blog za BBC o tem, kako je živeti pod talibani. Stara je bila komaj 11 let. Čeprav je pisala pod psevdonimom, pa se dolgo ni mogla skrivati pred talibani. Skrajnežem je postala trn v peti, ko je leta 2011 prejela državno mladinsko nagrado za mir.
Oktobra 2012 so jo talibani ustrelili v glavo, ko je bila na šolskem avtobusu, a so jo zdravniki uspeli rešiti, nato pa je prestala še zahtevno operacijo v Veliki Britaniji.
Leto kasneje je Malala izdala avtobiografijo "Jaz sem Malala", ki je takoj postala prodajna uspešnica. Ustanovila je tudi fundacijo, ki je namenjena podpori izobraževalnih projektov za dekleta v državah v razvoju.
Pri 17 letih, dve leti za tem, ko je za las ubežala smrti, je skupaj z otroško aktivistko Kajlaš Satjarthi, prejela nobelovo nagrado za mir – za boj proti izkoriščanju otrok in mladih ter za pravico do šolanja. Istega leta so jo označili za eno od 100 najvplivnejših oseb na svetu.
Lani jo je ameriška revija Time uvrstila med kandidate za osebnost leta, postavili so jo ob bok papeža Frančiška in Angele Merkel. Istega leta so jo kot govornico povabili na konferenco ZN o trajnostnem razvoju, izšel pa je tudi njen dokumentarec.
V zadnjem času se je Malala zavzela za sirske begunce. Svetovne voditelje je pozvala, naj za šolanje sirskih otrok namenijo več kot milijardo evrov. "Še vedno jim lahko pomagamo, še vedno jih lahko zaščitimo. Še vedno niso izgubljeni. Potrebujejo knjige. Potrebujejo učitelje. Na tak način lahko zaščitimo prihodnost Sirije," je dejala.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.