135 držav je bilo vključenih v raziskavo raziskovalnega centra Gallup in Healthways o tem, katera država je najsrečnejša na svetu. Po podatkih za leto 2013 je tako najsrečnejša država Panama, medtem ko sta na dnu lestvice najsrečnejših držav Sirija in Afganistan, seveda predvsem zaradi vojaških konfliktov.
Indeks o dobrem počutju zajema podatke za leto 2013. Oblikovali so ga v znanstveno-raziskovalnem centru Gallup in Healthways, upošteva pa finančno stanje posameznika (vprašani so odgovarjali na vprašanje, ali imate dovolj denarja, da si privoščite večino vsakodnevnih stvari) ter še štiri druge dejavnike: dobro počutje v družbi in okolici (vprašani so odgovarjali na vprašanje, ali je kraj in okolica, kjer živite, idealna za vas), dobri družinski in partnerski odnosi (vprašani so odgovarjali na vprašanje, ali vas prijatelji in partner spodbujajo), uresničevanje bistva in ciljev v življenju (vprašani so odgovarjali na vprašanje, ali vam je všeč, kar počnete v življenju) ter fizično počutje (ste v zadnjem tednu dni bili aktivni in ustvarjalni).
Podatki razkrivajo, da le vsaka šesta odrasla oseba širom sveta ocenjuje, da ji uspeva polno uresničevati tri od teh petih dejavnikov.
Gallup opozarja, da je vsak od teh dejavnikov enako pomemben in da ne gre pri tej analizi zgolj za vsoto teh dejavnikov. "Podatek, da komaj 17 odstotkov vseh prebivalcev v 135 državah po svetu ocenjuje, da mu odlično uspeva udejanjati tri od petih dejavnikov, kaže, kako slabo je na splošno počutje na svetu," opozarjajo pri podjetju Gallup.
Med 10 najsrečnejšimi državami v letu 2013 so tako Panama, Kostarika, Danska, Avstrija, Brazilija, Salvador, Urugvaj, Švedska, Kanada in Gvatemala. Na samem dnu lestvice pa so Sirija, Afganistan, Haiti, Republika Kongo, Čad, Madagaskar, Uganda, Benin, Hrvaška ter Gruzija.
Na splošno se je najbolje odrezala Amerika, saj je na območju Južne, Srednje in Severne Amerike s Kanado kar 33 odstotkov vseh prebivalcev, ki so prepričani, da jim uspeva polno uresničevati tri od teh petih dejavnikov. Najslabši rezultat ima Saharska Afrika, in sicer komaj 9 odstotkov. Evropa je na drugem mestu z 22 odstotki.
Slovenija je na 55. mestu in precej pred drugimi bivšimi jugoslovanskimi republikami. Na 76. mestu je Makedonija, na 100. mestu je BiH, na 104. mestu Črna gora, na 108. mestu Srbija ter na 122. mestu Hrvaška. Precej bolje so se od Slovencev odrezali prebivalci Kosova, ki so uvrščeni na 36. mesto lestvice.
Panama ima najvišje rezultate v kar štirih od petih dejavnikov dobrega počutja. Kar 61 odstotkov Panamcev uspeva polno udejanjati tri od teh petih dejavnikov. Kostarika je na drugem mestu z 44 odstotki, na tretjem mestu pa Danska s 40 odstotki.
Raziskovalci so še sporočili, da so države, kjer imajo ljudje občutek finančne stabilnosti, na severu Evrope ter v osrednjih evropskih državah. Najboljši rezultat glede denarne stabilnosti ima Finska, kjer kar 72-odstotkov državljanov meni, da imajo dovolj denarja, da si privoščijo vse, kar si zaželijo.
Zanimiv je podatek, da so zelo visok rezultat glede kvalitetnega družbenega življenja in predvsem partnerskega odnosa dosegli prebivalci Malte.
Raziskav o zadovoljstvu z življenjem je veliko. Nekatere se osredotočajo zgolj na razviti svet, spet druge na dežele v razvoju. Maja je Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) objavila svojo raziskavo, ki je ugotovila, da je Avstralija najsrečnejša razvita država na svetu. Na drugem mestu je Norveška, tretja Švedska in četrta Danska.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.