Tokratne volitve so se v zgodovino zapisale že z rekordnim številom žensk, ki so kandidirale za sedeže v kongresu, na njih so stavili predvsem demokrati. In očitno se jim je izplačalo. Prvi rezultati namreč kažejo, da bodo prvič v zgodovini ženske zavzele približno sto sedežev v predstavniškem domu, zgodovinskih 11 sedežev naj bi zasedale tudi v senatu.
V predstavniški dom se je prebila newyorška demokratka, Alexandria Ocasio Cortez, ki je le prejšnji mesec dopolnila 29 let, in se bo tako zapisala v zgodovino kot najmlajša članica kongresa v zgodovini. Prejšnji rekord je imela prav tako Newyorčanka Elise Stefanik s 30 leti. Nekdanja aktivistka kampanje Bernarda Sandersa si je izvolitev praktično zagotovila, ko je v demokratskem New Yorku na strankarskih volitvah premagala veterana stranke in kongresa Joa Crowleyja. S tem pa skorajda čez noč postala ena najbolj znanih političnih figur na nacionalni ravni, znana je postala predvsem po zagovarjanju vrednot socialne demokracije.
Prvi kongresnici muslimanskega rodu
Ilhan Omar iz Minnesote ter Rashida Tlaib iz Michigana sta postali prvi muslimanki, izvoljeni v zvezni kongres. 36-letna Omarjeva je begunka, ki je pobegnila pred državljansko vojno v Somaliji, v predvolilni kampanji pa je pozivala k temeljnim demokratskim vrednotam, kot sta brezplačno šolanje in sprememba zdravstvenega sistema, ki bo dostopen vsem. Postala je tudi prva oseba, ki bo v kongresu nosila hijab oziroma naglavno ruto. 42-letna Tlaibova pa je postala prva kongresnica palestinskega rodu in bo tako na Kapitolu ena redkih kritikov izraelskih oblasti oziroma njihove politike do Palestincev.
Demokratka Sharice Davids je v konzervativnem Kansasu premagala republikanca Kevina Yoderja in postala prva Indijanka, ki je poleg tega tudi lezbijka, v kongresu. 38-letna aktivistka je uspela spodbuditi demokratsko bazo s svojo življenjsko zgodbo. Vzgojila jo je mati samohranilka, služila je tudi v vojski.
Demokrat Jared Polis je postal prvi odkrito homoseksualni guverner Kolorada, v zveznem predstavniškem domu pa bo 1. kongresno okrožje New Hampshira naslednji dve leti zastopal prvi odkriti homoseksualni član kongresa, demokrat Chris Pappas.
Abramsova se (še) ne bo predala
A vsi niso bili tako uspešni. Najbolj odmevno je boj za guvernerski stolček na Floridi izgubil demokrat Andrew Gillum, ki so mu javnomnenjske raziskave sicer napovedovale zmago, v tem primeru pa bi postal prvi Afroameričan na čelu te zvezne države.
Še vedno pa ni odločena tekma v zvezni državi Georgia, kjer bi 44-letna Stacey Abrams v primeru zmage postala prva ženska afroameričanska guvernerka v zgodovini. Tekma je tesna, prvi rezultati kažejo na zmago njenega tekmeca, republikanca Briana Kempa, a Abramsova je napovedala, da se ne bo predala, dokler ne bodo prešteti vsi glasovi.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.