Najhuje je na Češkem, kjer so poplave terjale že pet smrtnih žrtev. Nekoliko pa so se razmere umirile v nemški zvezni deželi Saški, kjer se je upočasnilo naraščanje reke Labe. Kljub temu naj bi reka v zgodnjih jutranjih urah prestopila postavljene in utrjene nasipe v Dresdnu.
Izredne razmere na Češkem
Guverner regije Južna Moravija Stanislav Juranek je danes ukazal evakuacijo skoraj 4000 prebivalcev treh vasi v bližini mesta Breclav. Prebivalce namreč ogroža okoli 500 hektarjev veliko jezero, ki je nastalo ob združitvi dveh naraslih rek. Rečni strugi je pred začetkom poplav ločeval visok železniški nasip, vendar je voda prodrla skozi nasip in nastalo je veliko jezero, ki še vedno narašča.
Olomuc: Nasipi popuščajo
Največ težav močno narasle reke povzročajo v mestu Olomuc, 250 kilometrov jugovzhodno od Prage. Zgodaj zjutraj so namreč na reki Moravi odpovedali protipoplavni nasipi, zato so morale oblasti evakuirati več tisoč ljudi. Če bo reka še naraščala, bodo morali po besedah namestnika tamkajšnjega župana Martina Novotnyja evakuirati še več prebivalcev. Olomuc ima okoli 100.000 prebivalcev.
Zaradi poplav so na Češkem že pred dnevi razglasili izredne razmere. Ogroženi so vsi predeli države. Najbolj prizadeto območje je v bližini mesta Olomuc. Oblasti so v soboto 1800 ljudi pozvale k evakuaciji, vendar naj bi jih le 60 zapustilo domove. Češki vremenoslovci so že sporočili, da se razmere v nekaterih predelih države izboljšujejo, predvsem na jugu države, a le prehodno.
Laba se še ne umirja
V porečju Labe in tudi drugod po državi naj bi, kot je danes dejal češki premier Jiri Paroubek, razmere ostale resne še najmanj dva tedna. "Na odjugo, močan veter in padavine ne moremo vplivati," je dejal. Premier je za danes zvečer sklical tudi krizni sestanek vlade. Prav tako ni izključil izredne seje parlamenta, še prej pa se namerava odpraviti na prizadeta območja.
Poljakom grozita narasli Odra in Visla
Narasle reke ogrožajo tudi Poljsko in Madžarsko. Na jugovzhodu Poljske so bile v soboto pristojne službe še vedno v pripravljenosti, čeprav so se vodostaji Visle in njenih pritokov začeli polagoma zniževati. Mnoge kmetijske površine, ceste in hiše v bližini rek so še vedno pod vodo, zaradi močnih padavin v noči na soboto pa so občutno narasli potoki na gorskih območjih.
Na Madžarskem dramatične razmere
Na Madžarskem so močno narasle skoraj vse reke. Najbolj so ogrožena mesta Esztergom, Tata in Szentendre severozahodno od Budimpešte. Madžarski premier Ferenc Gyurcsany je danes razmere označil kot dramatične. V zgodovini države ne pomnijo tako velike ogroženosti pred poplavami. Poplave so prizadele tudi Budimpešto, na 3800-kilometrskem pasu ob Donavi pa so uvedli zaščitne ukrepe. Od tega so na 700 kilometrih razglasili najvišjo stopnjo ogroženosti.
V Nemčiji se naraščanje Labe umirja
V Nemčiji so morali v noči na soboto evakuirati kakih 600 prebivalcev glavnega mesta zvezne dežele Saške, Dresdna, kjer je močno narasel vodostaj Labe. So se pa razmere v Saški nekoliko umirile v noči na nedeljo, saj vodostaj Labe narašča le počasi.
Strokovnjaki napovedujejo, da se bo vodostaj Labe do torka zvišal še za slabega pol metra, na 7,65 do 7,85 metra. Ob hudih poplavah leta 2002 je Laba narasla na 9,40 metra.
Razmere pa se umirjajo tudi na Bavarskem, saj vodostaja Maine in Donave zaradi slabenja deževja upadata.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.