Predsedniki držav in vlad članic skupine G8 so danes z delovnim kosilom v kanadskem mestu Huntsville tudi uradno začeli svoje letno vrhunsko srečanje v Kanadi. Kanadski premier Stephen Harper je vodilne politike, med njimi sta prvič nova britanski in japonski premier, David Cameron in Naoto Kan, pozdravil ob prihodu na dvodnevni vrh.
Med udeleženci vrha sta tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik EU Herman Van Rompuy.
Na dnevnem redu vrhunskega srečanja so reševanje gospodarske krize, boj proti revščini in boleznim, iranski ter severnokorejski jedrski program in boj proti trgovini z mamili. V soboto bodo udeleženci vrha G8 odpotovali v 220 kilometrov oddaljeni Toronto, kjer se bo popoldan začel vrh G20.
Voditelji naj bi na vrhu G8 izrazili tudi "globoko zaskrbljenost nad iranskim jedrskim programom" in pozvali države sveta, naj uveljavijo sankcije Združenih narodov proti Iranu. Obsodili naj bi tudi napad Severne Koreje" na južnokorejsko vojaško ladjo marca letos. Južnokorejska vojaška ladja je potonila, ker naj bi jo zadel severnokorejski torpedo, pri tem pa je umrlo 46 mornarjev. Severna Koreja vpletenost v napad zanika.
Krepitev globalnega gospodarstva
Ameriški predsednik Barack Obama je pred srečanjem ocenil, da so predhodna srečanja skupine G20 globalno gospodarstvo potegnila z roba katastrofe in ustvarila temelje za uravnoteženo okrevanje.
"Ta konec tedna v Torontu upam, da lahko gradimo na tem napredku z usklajevanjem naših prizadevanj za pospeševanje gospodarske rasti, oblikovanje finančne reforme in krepitev globalnega gospodarstva," poudarja Obama.
"Moči moramo združiti iz preprostega razloga: ta kriza je dokazala in dogodki še naprej potrjujejo, da so nacionalna gospodarstva neločljivo povezana," je nadaljeval Obama, ki je govoril v Beli hiši. Izpostavil je, da se zaradi tega gospodarske težave na enem koncu sveta hitro razširijo drugam. "Varovalke v vseh državah lahko pomagajo pri zaščiti vseh narodov," je še menil. Obama je tudi opozoril na napredek njegove države pri prenovi ameriškega finančnega sistema in pozval k koordiniranim reformam po svetu.
Prav tako se je glavnih tem zasedanja skupin G8 in G20 dotaknil ameriški finančni minister Timothy Geithner. Za britansko televizijo BBC je ocenil, da svet v prihodnje ne sme biti več tako odvisen od ZDA, kot je bil v preteklosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Izpostavil je še, da se Evropa ne bi smela osredotočati le na zmanjševanje zadolženosti, ampak tudi na gospodarsko rast. Vodilna svetovna gospodarstva se morajo truditi spodbujati okrevanje, prav tako pa morajo ponovno pridobiti zaupanje, je menil. "Evropa je oblikovala reforme in politiko, ki v prihodnje omogočajo višje stopnje rasti," je dejal Geithner.
Najdražje zasedanje
Zasedanje voditeljev G20 bo potekalo v soboto in nedeljo v Torontu, kjer bodo voditelji razpravljali o izhodnih strategijah in o napredku pri finančni reformi. Poleg ZDA, Kanade, Japonske, Velike Britanije, Francije, Nemčije, Italije in Rusije ter EU kot celote (na tokratnih srečanjih jo bosta predstavljala Barroso in Van Rompuy) skupino G20 sestavljajo še najhitreje razvijajoča se gospodarstva – Argentina, Avstralija, Brazilija, Kitajska, Indija, Indonezija, Mehika, Savdska Arabija, Južna Afrika, Južna Koreja in Turčija.
Tokratno srečanje bo prvo, odkar so se voditelji 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev lani septembra v ameriškem Pittsburghu dogovorili, da bodo ključne teme svetovnega gospodarstva odslej obravnavali v okviru skupine G20 in ne več skupine G8.
Se bo pa tokratno zasedanje voditeljev G8 in G20 v zgodovino zapisalo kot najdražje. Kanadske oblasti so za organizacijo obeh dogodkov namenile več kot 1,1 milijarde kanadskih dolarjev oz. skoraj 900 milijonov evrov. Največ sredstev bo odpadlo na zelo stroge varnostne ukrepe v sicer liberalnem in multikulturnem Torontu, nekatere "naložbe" organizatorjev pa so nekoliko posebne.
V medijskem središču v Torontu so tako zgradili celo umetno jezero, na katerem se lahko novinarji sprostijo v kanujih. Kanadski premier Stephen Harper trdi, da želijo na tak način izraziti kanadsko identiteto. Kritiki medtem poudarjajo, da si je vlada, ki ves čas brani načelo majhne države, v času javnofinančnih težav po svetu privoščila preveliko razkošje. Človekoljubne organizacije pa poudarjajo, da gre za razsipništvo v času, ko usiha razvojna pomoč revnim.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.