
Mehiška organizacija Citizen Council for Public Security, Justice and Peace se vsako leto pozabava z raziskavo, v kateri na podlagi števila umorov določi najbolj nevarno mesto na svetu. V letu 2012 je ta laskavi naziv ohranil honduraški San Pedro Sula. S 169 umori na 100.000 prebivalcev oziroma 3,3 umora na dan je to revno mesto z 800 tisoč prebivalci že drugo leto zapored za sabo pustilo mehiški Acapulco (143) in zloglasni Caracas (119) v Venezueli, kjer niti socialistični vladavini Huga Chaveza ni uspelo zmanjšati tega neprijetnega statističnega podatka.
Vzročna povezava med revščino in stopnjo kriminala je že dolgo poznana, v Hondurasu pa strah in trepet sejejo še nasilne tolpe, ki so ob nedelujočem pravnem sistemu in koruptivni policiji v določenih predelih mest praktično prevzele oblast. Med prebivalstvom povzročajo več kot nelagodje tudi posebne policijske enote, ki naj bi v zadnjih dveh letih zakrivile več kot 150 umorov med civilisti.

Sledeč statistiki te mehiške organizacije so razmere najslabše v določenih predelih Hondurasa in Venezuele ter Mehike, kjer spopadi med narkorteli ter boj državnih organov z narkorteli spominjajo na vojno stanje.
Nekoliko presenetljiv pa je podatek, da je v Ciudad Juarezu, ki je bil v letih 2008, 2009, 2010 z naskokom na prvem mestu po številu umorov, v zadnjih dveh letih to padlo za 75 odstotkov.
Spodbudno je tudi zmanjšanje najhujše vrste nasilja v Salvadorju, kjer sta pod pokroviteljstvom vlade dogovor o začasnem premierju dosegli dve rivalski tolpi.
Od mest, ki ne spadajo v Latinsko Ameriko, je najvišje, na 17. mesto uvrščen New Orleans, Cape Town iz Južne Afrike pa je na 27. mestu.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.