Norveška akademija znanosti in književnosti je danes podelila letošnjo Abelovo nagrado, ki jo pogosto imenujejo kar Nobelova nagrada za matematiko, ameriškima matematikoma Louisu Nirnbergu in Johnu Nashu. O življenju in dosežkih slednjega, ki se bori s shizofrenijo, je bil posnet tudi film Čudoviti um (Beautiful mind).
Norveška akademija ju je nagradila za njun "ploden doprinos pri razvoju teorije nelinearnih parcialnih diferencialnih enačb in njeno uporabo pri geometrijski analizi". Njuna odkritja so pomembna za pojasnjevanje številnih pojavov na mnogih področjih, od fizike in kemije do biologije.
Na praktični ravni s pomočjo njunih odkritij npr. ocenjujejo, kako se spreminja moč cunamija, ko doseže plitkejše vode, ali pa tudi, kako potekajo prometni tokovi.
Oba "matematična genija 20. stoletja" sicer nista nikoli formalno sodelovala, a sta močno vplivala drug na drugega v 50 letih.
Danes 86-letni Nash je bil rojen v Bluefeldu v Zahodni Virginiji. Praktično vso kariero je preživel na univerzi Priceton v New Jerseyu in institutu MIT v Massachussettsu. 90-letni Nirenberg, ki je bil rojen v Kanadi, pa je deloval na institutu Courant za matematiko na univerzi New York.
Nash je sicer najbolj znan po svojih odkritjih v teoriji iger, matematičnih procesih za sprejemanje odločitev. Za to je leta 1994 dobil tudi Nobelovo nagrado za ekonomijo. Po njegovem življenju pa so leta 2001 posneli tudi film Čudoviti um o matematiku, ki se bori z umsko boleznijo. Upodobil ga je Russel Crowe.
Nagrado v višini šestih milijonov norveških kron (okoli 700.000 evrov) bosta prejela iz rok norveškega kralja Haralda VI. 19. maja v Oslu, so napovedali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.