Namestnik srbskega tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić je ob odločitvi vlade dejal, da to kaže na jasno politično voljo Srbije, da odpravi zadnjo oviro na poti v EU.
Nagrado v višini petih milijonov dolarjev za informacije o Ratku Mladiću, ki je kot bivši poveljnik bosanskih Srbov obtožen zaradi genocida in vojnih zločinov med vojno v Bosni in Hercegovini med letoma 1992 in 1995, so pred leti razpisale tudi ZDA.
Mladić in bivši vodja Srbov na Hrvaškem Goran Hadžić sta sicer še zadnja obtoženca haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki sta na begu.
Srbska vlada je sicer hkrati sprejela tudi odločitev, da bo z 250.000 evrov na milijon povišala nagrado za informacije o Hadžiću, ki naj bi se prav tako skrival v Srbiji.
Igra mačke z mišjo
Britanski Times pa je medtem objavil izjave srbskega posebnega tožilca za vojne zločine Vladimirja Vukčevića, ki je nekdanjega vodjo srbske obveščevalne agencije Bia Radeta Bulatovića in bivšega srbskega premierja Vojislava Koštunico obtožil, da sta glavna krivca, da Mladić še ni v Haagu.
Vukčević je ob tem dejal, da je Bulatović neposreden krivec za to, da Mladića niso prijeli že leta 2006 v Novem Sadu, saj ga je aretacija osebe, ki ga je skrivala, opozorila, da je njegova zaščitna mreža razbita in da je čas za beg.
Tožilec je še dodal, da je bil Mladić leta predmet prave "igre mačke z mišjo" med proevropsko in nacionalistično strujo v srbski vladi. "Te politične ovire so končno odpravljene in Mladić bi lahko bil aretiran to zimo," je dejal tožilec.
Prijetje Mladića je sicer pomembno za napredovanje Srbije na poti v EU, ki čaka na odobritev prošnje za status kandidatke za članstvo v EU.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.