Na Japonskem so danes potekale slovesnosti, 73 let po tem, ko so Združene države Amerike na mesto Nagasaki odvrgle atomsko bombo, ki je mesto popolnoma opustošila.

Uničenja Nagasakija ne smemo pozabiti, so poudarili na slovesnosti, ki se je je poleg japonskega premierja Šinzo Abeja udeležil tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Ta je opozoril, da je jedrska grožnja še vedno prisotna. Še več, države, ki imajo to orožje, pospešeno modernizirajo svoje arzenale. "Več kot 1700 milijard dolarjev je bilo leta 2017 porabljenih za orožje in vojske – največ po koncu hladne vojne," je dejal Guterres.
Župan Nagasakija Tomihisa Taue pa je Japonsko pozval k pristopu k pogodbi o prepovedi jedrskega orožja. Japonska naj s tem "izpolni moralno dolžnost, da vodi svet k denuklearizaciji".
Posledice so vidne še danes
Devetega avgusta leta 1945 ob 11.02 so Združene države Amerike odvrgle drugo atomsko bombo v zgodovini. Japonsko mesto Nagasaki je bilo uničeno. V trenutku je umrlo 73.844 ljudi. Najmanj 75.000 ljudi je bilo ranjenih. A posledice sevanja in jedrskega onesnaženja so prizadele na sto tisoče ljudi, vidne pa so vse do danes.

Krvavo bojevanje druge svetovne vojne se tudi po kapitulaciji nacistične Nemčije še ni končalo. Uporabljeno je moralo biti najstrašnejše orožje, kar jih je človek ustvaril, da je nekaj mesecev po Nemčiji pokleknila tudi Japonska.

6. avgusta so ZDA nad Hirošimo odvrgle uranovo bombo z imenom 'Mali deček'. A tudi s tem še ni bilo konec. Tri dni zatem so odvrgli plutonijevo bombo z imenom 'Debeli deček' nad Nagasaki. Japonski cesar Hirohito je vojnemu koncilu zatem oznanil, da bi se nadaljevanje vojne končalo z "uničenjem japonskega naroda". 15. avgusta je Japonska uradno kapitulirala. S tem se je dokončno končala druga svetovna vojna.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.