Z novim zakonom v Veliki Britaniji, ki ga želijo objaviti že prihodnji mesec, bi morali britanski ponudniki internetnih storitev obveščevalni agenciji GCHQ omogočiti dostop do komunikacije svojih uporabnikov. Pridobljeni podatki bi ostali shranjeni dve leti.
V Veliki Britaniji so lahko doslej elektronsko pošto preverjali le z nalogom, ki ga je podpisal pristojni minister, ugotovitev pa ne smejo uporabljati pred sodišči.
Predlagatelji pravijo, da zakon GCHQ ne bo omogočal dostopa v vsebino sporočil, poslanih po kateri od omenjenih komunikacijskih poti, ampak le dostop do podatkov, s kom je bil posameznik v kontaktu, kako pogosto in koliko časa je trajala komunikacija.

Poslanec torijcev David Davis meni, da gre za nepotrebno širjenje pravic za poseganje v zasebnost običajnih ljudi. "Vseeno gre za informacije, ki imajo veliko moč, če bi končale v nepravih rokah," je dejal. Nekaj, kar se britanskim oblastem ne bi zgodilo prvič, pikro dodajajo kritiki. Nick Pickles, vodja aktivistične skupine Big Brother Watch, vladno potezo označuje kot popoln napad na zasebnost na spletu, ki sicer ne bo povečala varnosti v državi, bo pa uvedla nadzor nad državljani, kot ga poznajo na primer na Kitajskem ali v Iranu.
Britansko notranje ministrstvo zadevo vidi manj dramatično. Trdijo, da bodo v skladu z novimi tehnologijami povečali nabor virov informacij, ki omogočajo odkrivanje nepridipravov. "Ogromno zelo nevarnih ljudi se potika naokoli," meni tudi profesor Anthony Glees, vodja centra za varnostne in obveščevalne študije na buckinghamski univerzi. "Internet prenaša ogromno količino informacij. Brez nadzora je raj za skrajneže. Poleg tega je v Veliki Britaniji olimpijsko leto, zato bo nevarnost terorizma in kriminala še večja in morali bi storiti vse, da to preprečimo," je povedal. Britancem v boju proti spornemu zakonu sicer še vedno ostaja upanje, da ne bo prestal parlamentarnega sita.
Nadzor nad komunikacijo preko spleta vse večji
A tudi, če bo tokrat zavrnjen, bo najverjetneje prej ali slej nastopil dan, ko ga bodo sprejeli. Nadzor nad svetovnim spletom namreč ni pogruntavščina Britancev. O tem razmišlja celotna Evropska unija, ponekod drugod pa takšno zakonodajo že poznajo.
Podoben ukrep je leta 2001 razburil Američane. V okviru zakona lahko pristojne ameriške oblasti nadzorujejo mednarodne telefonske klice in elektronsko pošto iz ali v ZDA tistih ljudi, ki so osumljeni povezav s teroristi.
Na Nizozemskem lahko tamkajšnja obveščevalna služba nadzira elektronsko pošto v določenih primerih, ne sme pa nadzorovati mednarodnih komunikacij.
Švedi pa so s komaj zadostnim številom glasov leta 2007 sprejeli zakon, v skladu s katerim lahko švedska obveščevalna služba brez sodnega naloga nadzoruje elektronsko pošto in telefonske klice iz in v tujino.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.