Razmere v ameriški zvezni državi Louisiana, ki ji po eksploziji na naftni ploščadi v Mehiškem zalivu grozi okoljska katastrofa, se zaostrujejo. Zaradi vse večjega naftnega madeža, ki se približuje obali, je guverner Louisiane razglasil izredne razmere, ameriški predsednik Barack Obama pa je dal na razpolago "vse razpoložljive vire", vključno z vojsko.
Odlok o razglasitvi izrednih razmer daje uradnikom pravico, da v boju proti naftnemu madežu uporabijo državne vire ter zaprosijo za zvezno pomoč. Odlok bo v veljavi najmanj mesec dni, k njegovi razglasitvi pa je prispevala tudi napoved ameriških meteorologov, da bo madež dele obale verjetno dosegel že danes. V odloku guverner med drugim navaja najmanj deset naravnih rezervatov v Louisiani in sosednjem Mississippiju, ki naj bi jih madež neposredno prizadel.
Včeraj so predstavniki obalne straže sporočili, da dnevno v morje izteče približno 159.000 litrov nafte, danes pa so šokirali z novico, da je številka petkrat višja od prvotnih ocen. Naftni madež se nahaja 32 kilometrov od kopnega. Odkrili pa so tudi dve novi luknji na ploščadi, skozi kateri odteka nafta v morje
Obsežna akcija
Na območju sicer že več dni poteka akcija, s katero poskušajo preprečiti obsežno onesnaženje obale ne samo v Louisiani, temveč tudi v zveznih državah Alabama in Mississippi. Pripadniki obalne straže pa so v sredo med drugim začeli tudi nadzorovano sežigati nafto.
Eksplozija je na ploščadi odjeknila pred približno tednom dni, nato pa ji je sledil še požar. Pri tem je bilo ranjenih 17 ljudi, enajst delavcev pa še pogrešajo. Obalna straža je sporočila, da praktično ni več možnosti, da bi katerega od pogrešanih še našli živega.
Posledice bi lahko bile katastrofalne
Ogromen naftni madež, ki se še kar naprej širi in grozi štirim zveznim državam, bi lahko povzročil pravo ekološko katastrofo. Posledice bi lahko čutili tudi v ribištvu, saj je severni del Mehiškega zaliva v tem času zelo pomemben prostor za drstenje atlantske populacije modroplavutega tuna, ki je močno ogrožen.
Njihove ikre plavajo blizu površine, zato se je oljni madež pojavil v najbolj kritičnem času njihovega življenjskega cikla, opozarja organizacija Greenpeace, ki še pravi, da so nekatera območja zelo pomembna za ptičjo populacijo, med njimi tudi za rjavega pelikana, ki so ga z liste ogroženih živali umaknili šele pred letom dni.
Pelikani gnezdijo na otokih, hranijo se v bližini obale, čas njihovega parjenja pa se je šele začel. Mimo mehiškega zaliva pa prav v tem času plavajo tudi številne vrste morskih želv, saj se pomladi začne njihova sezona gnezdišča in se med plavanjem na površje dvignejo, da zadihajo, zato bi naftni madež lahko skrčil tudi njihovo populacijo. Madež pa bi, če bi se približal obali, lahko vplival tudi na turizem.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.