Ameriški zagovorniki človekovih in državljanskih pravic pravijo, da naj bi to spominjalo na čase razvpitega direktorja FBI J. Edgarja Hooverja, ki je v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja zbiral podatke o političnih nasprotnikih in jih izsiljeval. Uradniki FBI, ki so se pogovarjali z novinarji New York Timesa zatrjujejo, da ne gre za zastraševanje mirnih protestnikov pač pa želijo izločiti le skrajneže, ki skušajo izkoristiti demonstracije za povzročanje nasilja.
Časnik New York Times posebej omenja doslej tajni memorandum FBI lokalnim policijskim postajam po Ameriki, ki opozarja na taktike in načine delovanja posameznih protestnih skupin in lokalne policiste naproša, naj zbirajo in hranijo podatke o sumljivih dejavnostih. FBI naj bi se namreč bal, da bi morda tudi kakšni teroristi zlorabili mirne demonstracije za nasilne akcije. Vsebina memoranduma je veliko širša in policistom naroča, naj pazijo na dejavnosti prek interneta, kjer protestniki zbirajo denar za svoje akcije.
V memorandumu, poslanem 15. oktobra, 10 dni pred velikimi protivojnimi demonstracijami v Washingtonu in San Franciscu, FBI policiste prav tako opozarja, naj zbirajo podatke o organizaciji delovanja protestnikov, kot je na primer oblikovanje človeških verig, zbiranje plinskih mask in druge dejavnosti. Posebne policijske metode, kot je zbiranje podatkov o demonstrantih naj bi pomagale zagotoviti, da so bile množične protivojne demonstracije v ZDA večinoma mirne. Izvršni direktor Ameriške zveze za državljanske svoboščine (ACLU) Anthony Romero pa je za New York Times dejal, da je takšno početje nevarno in neprimerno za demokratično državo.
Ameriško pravosodno ministrstvo pod vodstvom Johna Ashcrofta, v okvir katerega spada tudi FBI, je že vse od 11. septembra 2001 tarča ostrih kritik ljudi, ki jih je strah zmanjševanja državljanskih svoboščin zaradi ukrepov v vojni proti terorizmu. Ashcroft ne vzbuja zaupanja, da so policijske metode nenevarne za navadne državljane, kar se je pokazalo med drugim tudi glede seznama oseb, ki ne smejo potovati z letali. Ta seznam naj bi oblikovali zato, da prepreči vstop na letala teroristom, na njem pa so se znašli tudi številni kritiki administracije predsednika Georgea Busha.