Tujina

Nadzor nad zaprtjem reaktorja

Dunaj, 09. 07. 2007 14.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Svet guvernerjev IAEA je potrdil napotitev inšpektorjev v Severno Korejo, kjer bodo nadzirali zaprtje reaktorja.

V Severno Korejo naj bi po pričakovanjih tako v desetih dneh odpotovala devetčlanska skupina inšpektorjev IAEA
V Severno Korejo naj bi po pričakovanjih tako v desetih dneh odpotovala devetčlanska skupina inšpektorjev IAEA FOTO: Reuters

Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je na današnjem izrednem zasedanju potrdil napotitev misije jedrskih inšpektorjev, ki bo nadzirala zaprtje jedrskega reaktorja Yongbyon v Severni Koreji. 35-članski svet guvernerjev, ki mu predseduje slovenski veleposlanik na Dunaju Ernest Petrič, je namreč soglasno potrdil prošnjo generalnega direktorja IAEA Mohameda El Baradeja, da se inšpektorji po skoraj petih letih vrnejo v to državo.

V Severno Korejo naj bi po pričakovanjih tako v desetih dneh odpotovala devetčlanska skupina inšpektorjev IAEA, ki bodo obnovili inšpekcije severnokorejskih jedrskih dejavnosti pet let po tem, ko jih je Pjongjang decembra 2002 napodil iz države.


Ali bo Pjonjang tokrat sodeloval?

Svet guvernerjev je danes obravnaval poročilo IAEA, ki temelji na ugotovitvah namestnika generalnega direktorja IAEA Ollija Heinonena po njegovem obisku v Severni Koreji prejšnji mesec.

Pjongjang naj bi pristal na zagotovitev tehničnih podatkov, dostopa in druge pomoči pri nadziranju zapiranja Yongbyona strokovnjakom IAEA.
Pjongjang naj bi pristal na zagotovitev tehničnih podatkov, dostopa in druge pomoči pri nadziranju zapiranja Yongbyona strokovnjakom IAEA. FOTO: Reuters

Poročilo pravi, da je Pjongjang pristal na zagotovitev tehničnih podatkov, dostopa in druge pomoči pri nadziranju zapiranja Yongbyona strokovnjakom IAEA.

S februarja letos na šeststranskih pogajanjih v Pekingu podpisanim sporazumom se je Severna Koreja v zameno za nujno potrebno energetsko pomoč obvezala, da bo izključila svoj glavni jedrski reaktor v Yongbyonu in tako začela proces denuklearizacije. Kot pogoj za izvajanje sporazuma pa je zahtevala vrnitev okoli 25 milijonov dolarjev, ki so jih ZDA zamrznile na njenem računu banke Banco Delta Asia (BDA) v Macau.

Pri nakazilu denarja je prišlo do številnih zapletov, saj so se tuje banke upirale nakazilu severnokorejske gotovine, ker naj bi bila sumljivega izvora. Na koncu so sredstva nakazali na račun ruske centralne banke, od tam pa konec junija na severnokorejsko banko za zunanjo trgovino.

Po prejemu denarja naj bi Severna Koreja v prvi fazi zaprla svoj glavni jedrski reaktor v Yongbyonu v zameno za 50.000 ton goriva. V skladu s sporazumom, ki ima več stopenj, naj bi Severna Koreja v nadaljevanju razglasila konec vseh vidikov jedrskega programa v zameno za 950.000 ton nafte ali druge oblike pomoči ter za normalizacijo odnosov z ZDA, kar pomeni, da bi jo črtali s seznama držav podpornic terorizma.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.