
Po več dni trajajoči burni razpravi bo makedonski parlament danes verjetno le glasoval o začetku postopka ustavnih sprememb, s katerimi naj bi albanski manjšini v Makedoniji podelili večje politične in jezikovne pravice. Izglasovanje začetka postopka je ključ za nadaljevanje mirovnega procesa, saj je pogoj, da bodo vojaki zveze Nato zopet začeli razoroževati albanske upornike.
Znano je, da bodo albanske stranke podprle spremembe ustave, makedonska stran pa je razdeljena. Več kot polovica Makedoncev je proti okvirnemu sporazumu iz Ohrida, ki so ga podpisali štirje voditelji ključnih strank. Celo 78 odstotkov anketiranih Albancev v Makedoniji pa je pripravljenih sprejeti dogovor. Večina prebivalcev, razen Albancev, ne zaupa zvezi Nato in ne verjame, da bo operacija zbiranja orožja albanskih upornikov končana kot je predvideno.
Skopje bo danes obiskal nemški zunanji minister Joschka Fischer, ki se bo srečal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, premierom Ljubčom Georgijevskim in predstavniki političnih strank v državi.
V Makedonijo je sicer že prispelo vseh 4800 vojakov zveze Nato, ki sodelujejo v operaciji Nujna žetev, je povedal tiskovni predstavnik zveze Nato za Makedonijo Barry Johnson. Johnson je še sporočil, da so enote KFOR v operaciji Orel na makedonsko-jugoslovanski meji od junija prijele 797 oseb, ki so hotele ilegalno prestopiti mejo. Večina izmed teh oseb ni bila oboroženih, kljub temu pa je prihajalo do primerov, ko so oborožene osebe streljale na predstavnike KFOR. V operaciji Orel je KFOR zasegel 779 avtomatskih pušk, 63 strojnic in topov ter 1500 kosov granat in streliva.
Zveza Nato pa je zanikala obtožbe makedonskega notranjega ministrstva, da so vojaki zveze Nato poskušali prisiliti makedonsko policijo k zapustitvi položajev v Tetovu. Nato je prav tako kot smešne označil obtožbe, da sta dva zavezniška helikopterja v bližini Tetova odvrgla orožje za Osvobodilno narodno vojsko (ONV).