Turške sile so ta konec tedna obstreljevale kurdske vasi na severu Iraka s težkim topništvom, so poročali iraški lokalni mediji, ki navajajo besede obmejnih kurdskih policistov. Po njihovih navedbah je na kurdske vasi iz Turčije preko noči priletelo okoli 250 topovskih izstrelkov, obstreljevanje pa je trajalo okoli dve uri. Obstreljevanje sicer ni terjalo žrtev, je pa nastala velika gmotna škoda, še navajajo iraški časniki.
Napetosti med Turčijo in iraškimi Kurdi so v zadnjem času skokovito porasle, potem ko uporniki Kurdske delavske stranke (PKK) zajeli 15 zajetih turških vojakov in jih odpeljali v iraški del Kurdistana. Ankara je nato napovedala, da bo vdrla na kurdsko ozemlje v Iraku in uničila tamkajšnja oporišča PKK, ki jo imajo Turčija, ZDA in večji del mednarodne skupnosti za teroristično organizacijo.
Poboj Armencev je genocid
Dodatno napetost je povzročil tudi predlog resolucije v ameriškem kongresu, ki turške poboje Armencev od leta 1915 opredeljuje kot genocid, zaradi česar je Turčija poklicala svojega veleposlanika v Washingtonu na posvete v Ankaro. K zmanjšanju napetosti pa je nato v soboto v Moskvi skušala prispevati tudi ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice, ki je pozvala Turčijo, naj bo zadržana v ravnanju do kurdskih upornikov na severu Iraka.
Po ameriških podatkih naj bi bilo na južni turški meji z Irakom nameščenih 60.000 turških vojakov. Ameriška vojska sicer ne poroča o aktivnostih, ki bi kazale na skorajšnjo ofenzivo proti kurdskim upornikom na severu Iraka. Vendar naj bi turški parlament po pričakovanjih ugodil prošnji vlade, naj prihodnji teden odobri začetek kampanje v Iraku. ZDA nasprotujejo turškemu vdoru na sever Iraka, ki je eden od razmeroma stabilnih iraških regij, in pozivajo k diplomatski rešitvi problema med Irakom in Turčijo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.