Nemška kanclerka Angela Merkel se je po dobri uri srečanja z grškim premierjem Antonisom Samarasom vendarle izrekla proti izstopu Grčije iz evrskega območja. "Želim si, da Grčija ostane del evrskega območja," je dejala najvplivnejša ženska na svetu, obenem pa Samarasa opozorila, da mora Grčija izpolniti pričakovanja partnerjev v Evropski uniji in da morajo besede postati dejanja. Pred nadaljnjimi odločitvami pa bo počakala na poročile trojke za Grčijo, je dejala.
Samaras je na drugi strani dejal, da potrebujejo več "prostora za dihanje", ne pa tudi dodatne pomoči. Prav tako je opozoril, da "kakofonija" ocen o stanju Grčije spodkopava njihove možnosti za ponoven zagon gospodarske rasti. Še posebej je opozoril pred uničujočim učinkom ocen, "ko neki politik iz kake druge države, ni važno katere, objavi, da se bo Grčija vrnila nazaj k drahmi".
Od načrta dodatnega varčevanja v prihodnjih dveh letih in odločitve trojke – Evropske komisije, Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Evropske centralne banke – naj bi bilo sicer odvisno, ali bo Grčija septembra prišla do novega obroka pomoči v višini 31,5 milijarde evrov ali ne. Ta denar pa nujno potrebuje za servisiranje dolga ter izplačevanje plač in pokojnin.
Grški premier je sicer izrazil prepričanje, da bo poročilo trojke pozitivno in bo pokazalo, da bo Grčija zelo kmalu izpolnila zadane cilje. "Smo zelo ponosen narod in ne želimo biti odvisni od izposojenega denarja," je dejal, a še enkrat zaprosil, da potrebujejo več "prostora za dihanje".
To naj bi pomenilo, da bi upniki Grčiji podaljšali čas za izpolnitev zavez do leta 2016. V zameno za drugi program pomoči evrskih držav in IMF je namreč obljubila, da bo v letih 2013 in 2014 privarčevala dodatnih 11,5 milijarde evrov. Merklova se danes glede tega ni izrekala, ampak je le ponovila, da bo počakala na poročilo trojke.
So v Berlinu že obupali nad Grčijo?
Na nemškem finančnem ministrstvu so namreč oblikovali posebno skupino, ki ugotavlja, kakšne bi bile finančne posledice, če se Grčija odpove skupni valuti, poroča časnik Financial Times Deutchland. Vodi jo ministrov namestnik Thomas Steffen.
Kot poroča omenjeni časnik, si želita tako Merklova kot finančni minister v njeni vladi Wolfgang Schaeuble le zagotoviti, da bodo v celoti pripravljeni na morebitni negativni scenarij. "Kolegi delajo izračune o finančnih posledicah in preučujejo, kako bi preprečili učinek domin v drugih državah z evrom," so izvedeli od neimenovanega vira na ministrstvu. O tem so povprašali tudi Schaeublejevega predstavnika, ki je odgovoril le, da morajo biti pripravljeni na vse mogoče razvoje dogodkov, tudi na "najbolj neverjetne".
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.