Strokovnjak za jedrsko fiziko Tom Burnett opozarja, da bo černobilska katastrofa videti pravi palček v primerjavi s tem, kar se bo zgodilo, če staljene sredice reaktorjev iz japonske elektrarne Fukušima pridejo do podtalne vode.
Nesreča namreč poteka v nasprotni smeri kot v Černobilu. Tam je prišlo do eksplozije, ki je zaustavila reakcije, v Fukušimi pa so reakcije vse večje. Če se tali sredica tretjega reaktorja, potem je beton pod njim videti kot lava. Ker Fukušima ni daleč od podtalnih voda, pa obstaja možnost, da ta vrela masa jedrskega materiala pride do vode.
Kot pojasnjuje fizik, v tem primeru voda ne bo ohladila staljenega materiala, temveč bo prišlo do hude eksplozije. Ne bo šlo za jedrsko eksplozijo, bo pa vseeno tako močna, da bo zajela ostale reaktorje in gorivne palice v jedrski elektrarni.
Burnett poudarja, da zalivanje kritičnih reaktorjev z betonom nima smisla. Beton bo le eksplodiral in sprostil še več jedrske snovi. Beton se bo stopil in težave bodo še večje. Po njegovih navedbah je edini način, da se situacija razreši, ta, da v vsakem reaktorju razstrelijo 10-kilotonsko fizijsko napravo oziroma atomsko bombo in upajo, da s tem sredice uparijo. Kar pa je tudi, kot sam priznava, dokaj slaba rešitev.
Jedrsko taljenje je reakcija, ki poganja samo sebe. Nič je ne more zaustaviti, razen če se zaustavi samo reakcijo. To pa bi zahtevalo jedrsko orožje. Pravzaprav bi potrebovali po eno jedrsko konico v vsakem reaktorju, samo da bi zaustavili, kar se dogaja zdaj.
Japonska vlada po njegovih besedah skriva dejstvo, da ima že skoraj teden dni jedrsko nesrečo sedme stopnje. Japonci še vedno pravijo, da bodo v nekaj dneh ali tednih počistili posledice nesreče. To pa ni res, pravi fizik, tega ne morejo narediti. ''Na tem območju ne bo nihče živel še desetletja ali celo stoletja,'' je še zapisal.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.