Ozonska plast, ki ščiti Zemljo pred škodljivimi ultravijoličnimi žarki, se je to zimo nad Arktiko stanjšala bolj kot prejšnja leta, je opozorila Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Vzrok za rekordno ozonsko luknjo so pripisali škodljivim plinom v ozračju in tudi zelo mrzli zimi.
Ozonska luknja se zdaj širi nad Grenlandijo in Skandinavijo, kjer bodo morali biti v naslednjih tednih bolj pazljivi na ultravijolično sevanje, so še opozorili pri WMO. Prebivalcem so zato svetovali, naj pozorneje spremljajo podatke o UV-indeksu.
Ozon v stratosferi predstavlja naravni zaščitni filter pred škodljivim ultravijoličnim sevanjem Sonca, ki povzroča opekline na koži in lahko povzroča rakava obolenja. Kot so pojasnili v WHO, je to zimo do stanjšanja ozonske plasti prišlo zaradi izjemno nizkih temperatur v stratosferi in tudi zaradi nadaljnje prisotnosti škodljivih plinov, ki uničujejo to plast.
Nizke temperature visoko v ozračju ozon uničujejo, prav tako pa določeni plini, predvsem klorofluoroogljiki (CFC), ki so se uporabljali predvsem v hladilnih napravah in razpršilih. Leta 1987 so jih z montrealsko konvencijo sicer prepovedali, a so še vedno prisotni v atmosferi.
Montrealska konvencija je sicer uspešno zmanjšala izpuste škodljivih plinov CFC v ozračje in znanstveniki napovedujejo, da si bo ozonska plast znova opomogla na ravni pred letom 1980 okoli leta 2030 do 2045. Nad Arktiko pa naj bi se to zgodilo še kako desetletje ali dve kasneje.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.