Lokalni mediji v Denverju poročajo, da delu Američanov ni niti najmanj všeč, da ima temnopolti kandidat Barack Obama resno možnost postati predsednik ZDA. Aretirali so najmanj tri moške, stare 28, 32 in 33 let. Sumijo, da so pripravljali atentat na Obamo, ko bo imel v četrtek velik govor na športnem stadionu ob uradnem sprejemu predsedniške kandidature demokratske stranke. Pri osumljencih so našli tudi puške in pištole, eden od njih pa si je ob poskusu bega pred policijo zlomil gleženj.
Zločinsko navezo odkrili med kontrolo prometa
Med kontrolo prometa v denverskem predmestju Aurora so aretirali 28-letnega Tharins Gartrella. V njegovem avtomobilu so odkrili dve puški s teleskopom, neprebojni jopič, naboje in walkie-talkie. Kmalu za njim so prijeli še 32-letnega Nathana Johnsona in leto dni starejšega Shawna Roberta Adolfa. Trojica naj bi bila povezana, kako, pa policisti niso želeli pojasniti.
V preiskavo so se že vključili zvezni agenti (FBI). Predstavnik ameriške vlade pa je dejal, da je še prezgodaj za ocene, ali so bile grožnje demokratskemu predsedniškemu kandidatu resne. Da niso bile, pa meni tamkajšnji javni tožilec Troy Eid. Dodal je tudi, da aretirani niso ogrožali niti zbranih na konvenciji niti prebivalcev Kolorada.
Aretacije pa niso pokvarile razpoloženja v dvorani Pepsi Center, kjer se je v ponedeljek zvrstilo več govornikov, ki so zatrjevali, da je Obama prava izbira za prenovo ZDA.
Med njimi je bil tudi kljubovalen senator iz Massachusettsa, 76-letni Edward Kennedy, ki se bori z rakom na možganih. Sprva je bilo predvideno, da bodo prikazali le video posnetek z njegovim pozdravom, kot je to prav tako v ponedeljek storil nekdanji predsednik ZDA Jimmy Carter.
Vendar je Kennedy stopil na oder in med drugim zatrdil, da ga ne bo moglo nič ustaviti, da se januarja ne bi udeležil slovesne zaprisege predsednika ZDA Baracka Obame. Kennedy je svoj govor sklenil z besedami, s katerimi je leta 1980 kljuboval izbiri Carterja za predsedniškega kandidata: "Delo se začenja znova, upanje ponovno narašča in sanje živijo naprej."
Obame v ponedeljek še ni bilo v Denver, ampak je vodil kampanjo po Iowi in Missouriju. Osrednja govornica dneva je bila tako njegova soproga Michelle Obama, ki je opisala najprej svojo družino in njene ameriške vrednote, nato pa zagotovila, da je bil tudi njen mož podobno vzgojen. To pomeni, da spoštuješ trdo delo, držiš besedo in spoštuješ ljudi, četudi jih ne poznaš ali se ne strinjaš z njimi. Med drugim je ponovila dejstvo, da je po končanem šolanju zavrnil zelo dobro plačano službo na Wall Streetu in se raje odločil pomagati ljudem v Chicagu.
Zagotovila je, da bo Obama prinesel potrebne spremembe, končal vojno v Iraku, obnovil gospodarstvo in zagotovil zdravstveno zavarovanje za vse Američane. Na koncu je še zagotovila, da njen mož razume sanje Američanov in se bo boril za spremembe, ki jih potrebujejo.
Konvencija se nadaljuje pod geslom "Obnova ameriške obljube" in je posvečena gospodarstvu. Največja pozornost pa je namenjena Clintonovi, ki bo po napovedih ponovno pozvala privržence, naj podprejo Obamo, kot je storila že v ponedeljek.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.