Znanstveniki iz muzeja Memorial v Washingtonu so odkrili okoli 20.000 različnih koncentracijskih taborišč po celi Evropi, pričakovali pa so, da jih bodo našli največ 7.000. Znanstveniki so začeli raziskovati zaradi knjige, ki so jo želeli objaviti. Gre za knjigo Enciklopedija taborišč in getov od leta 1933 do 1945.
Vodja projekta je Geoffery Megargee, znanstvenik, ki je svoje življenje posvetil uničevanju mitov o nacistični Nemčiji. Prvo knjigo so objavili pred kratkim, do leta 2018 pa ji bo sledilo še šest nadaljevanj.
Megargee je povedal, da je s kolegi pričakoval, da bodo na stari celini našli in morali preiskati med 5.000 in 7.000 različnih vrst taborišč. ''To število je neprestano naraščalo in trenutno smo pri številki okoli 20.000,'' je povedal.
Po njihovem so nacisti že leta 1933, ko je Adolf Hitler prišel na oblast, začeli graditi mrežo taborišč. Že konec istega leta so jih po Nemčiji zgradili več sto. Taborišča so vodile paravojaške skupine, kot sta Waffen-SS in policija, cilj pa je bil ''uloviti in uničiti resnične in namišljene nasprotnike režima'', piše v enciklopediji.
Do konca 2. svetovne vojne, dvanajst let kasneje, se je mreža razširila po celi Evropi, pišejo znanstveniki. Vključevala je koncentracijska taborišča, kot je Auschwitz, poleg njih pa še taborišča za prisilno delo, za prevzgojo, centre za evtanazijo, zapore in bordele. V taboriščih je umrlo na sto tisoče ljudi – ali so jih ubili, ali so umrli zaradi nečloveških razmer.
Poleg projekta iztrebljanja židovske rase se enciklopedija ukvarja še z raziskovanjem zločina proti drugim skupinam v nacistični Nemčiji, kot so homoseksualci, nasprotniki režima, Romi, vojni ujetniki in komunisti.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.