Natanko pred enim mesecem so protestniki zasedli trg Zuccatto pred najbolj znano svetovno borzo na Wall Streetu. Mediji so kar nekaj časa o njihovih dejanjih poročali precej skopo, ko pa se je izkazalo, da kar tako ne bodo odnehali, so jih tudi mediji začeli obravnavati precej resneje.
Protestniki menijo, da zastopajo 99 odstotkov ljudi, borijo pa se proti enemu odstotku najbogatejših, ki po njihovem mnenju glede na svoje bogastvo premalo prispevajo v skupno blagajno. Tako se protestniki predvsem zavzemajo za bolj enakopravno porazdelitev bogastva, hkrati pa nasprotujejo korporativnemu pohlepu. Med drugim jih je nagovoril tudi slovenski svetovno znani filozof Slavoj Žižek, ki je dejal, da ne gre za komuniste, temveč borce proti kapitalizmu.
Tako je akcija postala odmevna po vsem svetu, zato so minuli konec tedna različna gibanja organizirala shode v podporo protestnikom na Wall Streetu v kar 1.400 mestih. Med drugim so shodi potekali tudi v Kopru, Mariboru in Ljubljani.
Zanimivo je, da protestniki nimajo konkretnih ciljev oziroma zahtev. Razlog za to je, da ne želijo postati politično gibanje. Kljub temu nekateri menijo, da bi morali opredeliti konkretne zahteve, spet drugi pa menijo, da je bolje, da ljudje pridejo na plan zaradi svojih osebnih problemov in izkušenj ter se ne združujejo okoli razlogov, ki bi jim jih podali drugi.
Somišljeniki jih podpirajo tudi materialno
Tako se je z njimi poistovetilo že veliko ljudi, brezposelnih in zaposlenih. Predstavnik gibanja Okupirajmo Wall Street Bill Dobbs je dejal, da so različni donatorji prek njihove spletne strani ali kar na kraju protestov do zdaj darovali že 300.000 dolarjev. Denar imajo naložen v banki Amalgamated Bank, ki naj bi bila edina banka v ZDA v 100-odstotni lasti sindikatov.
V dar protestniki dobivajo tudi odeje, spalne vreče, konzerve hrane, higienske in medicinske pripomočke. Tako naj bi dobili tudi plavalna očala, ki naj bi jih obvarovala pred solzivcem.
Kot že omenjeno, so protesti v soboto potekali v številnih svetovnih mestih. Med drugim tudi v italijanski prestolnici, kjer pa se je peščica udeležencev zatekla k nasilju. Povzročili so za okoli dva milijona evrov škode, ranjenih je bilo 135 ljudi, 12 pa jih je policija aretirala.
Drugod so protesti potekali mirno. Malo manj mirno je bilo v New Yorku in Chicagu. V glavnem mestu zvezne države Illinois je policija prijela okoli 175 protestnikov, ki niso želeli zapustiti parka, v katerem so kampirali. V Arizoni so prijeli 100 ljudi, v Tusconu 53 in 46 v Phoenixu.
Kitajska: Svet bi se moral zganiti in zagotoviti zdravo rast
Danes se je na sobotne proteste po svetu odzvala tudi Kitajska. Zunanje ministrstvo ocenjuje, da so protesti razlog za refleksijo, ki pa bi morala biti usmerjena na zagotavljanje zdrave svetovne gospodarske rasti. "Opazili smo, da so mediji široko poročali o tem. Menimo, da se tu odpira veliko vprašanj, o katerih bi morali ljudje razmisliti," so zapisali. Vse lepo in prav, vendar so se spletni pozivi k organizaciji podobnih protestov na Kitajskem hitro ponesrečili. Kitajsko vodstvo namreč zelo ostro nastopa proti vsakršnim oblikam protestov v državi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.