
Demonstranti gibanja Occupy so se po tem, ko so newyorške oblasti odstranile njihov tabor v parku Zuccoti ob Wall Streetu, poskušali prebiti na trg Duarte v soseski Tribeca in poskušali preplezati verižno ograjo ob cerkvenem parkirišču bližnje cerkve Svete trojice ter se tam utaboriti s pomočjo lesene lestve.
Policijske enote so jim namero preprečile in večino protestnikov priprle. Število aretiranih je bilo najprej neznano, a je Gideon Oliver, predsedujoči newyorškemu Nacionalnemu združenju odvetnikov, potrdil, da so policisti priprli 55 protestnikov. Med njimi naj bi bilo tudi med pet in deset duhovnikov.
Več deset protestnikov se je v iskanju novega prostora za tabor gibanja Occupy odpravilo na pohod po ulicah Manhattna in se zbrala pred rektoriatom cerkve Svete trojice, kjer jih je pričakal policijski kordon. "Neustavljivi smo. Možno je ustvariti drugačen svet od tega, v katerem živimo sedaj," in "Čigave so ulice? Naše!" so bile parole, ki so odmevale po ulicah New Yorka, ko so demonstranti preluknjali ograjo pri cerkvi in vdrli na dvorišče. Kot prvi je na dvorišče stopil upokojeni škof episkopalne cerkve George Packard in k temu, da mu sledijo, pozval preostale protestnike. Kmalu je na cerkveno dvorišče vstopila policijska enota in poskušala demonstrante, ki so na območje parka vstopili brez dovoljenja, razgnati. Ker so se demonstranti pozivu nasilno uprli, so izgrednike, kot poudarja policija v izjavi za javnost, aretirali v skladu s svojimi pooblastili. Naj na cerkveno dvorišče ne vstopajo, je demonstrante pozval tudi rektor cerkve Svete trojice James H. Cooper, ker "cerkev ne more zagotoviti ustreznih pogojev za namestitev protestnikov v času zime." Kot pravi, bi bilo po njegovem prepričanju sleherno ravnanje v drugačni smeri napačno, nevarno in zdravju škodljivo.

Protesti gibanja Occupy se v New Yorku vrstijo že od septembra dalje, opozarjajo pa na ekonomsko neenakost in prikrojenost finančnega sistema po meri peščice premožnih na račun 99 odstotkov revnih in vse bolj obubožanih. Prizadevanja protestnikov je v tem času podprl tudi priznani borec proti apartheidu in dobitnik Nobelove nagrade za mir, nadškof Desmond Tutu.
Oblasti so v zadnjih nekaj tednih doslej zaprle kampe v New Yorku, Los Angelesu, San Franciscu in večini velikih mest, med posredovanjem policijskih sil pa je bilo po celotnem ozemlju ZDA priprtih več sto demonstrantov, pod vprašanje pa se je postavil tudi nadaljnji smisel obstoja gibanja Occupy.
Lokalne oblasti so svoje posredovanje opravičile z določili o sanitetnih problemih, ki so se pojavili v kampih in grožnjo za javni red in mir kot tudi varnost. Demonstranti so se medtem utaborili pred sedežem kampanje Baracka Obame v Iowi.
Med novejšimi zahtevami je tudi boj proti prevelikim izdatkom za vojsko in boj za "razgradnjo ameriškega vojaškega imperija", s čimer bi se lahko odprla nova delovna mesta. V Severni Karolini so priprli vsaj šest demonstrantov, ki so zaprli ulico Hillsborough v Releighu in se niso uklonili pozivom policije.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.