Tujina

Na vrhu G20 o trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko niti besede

Washington, 21. 04. 2018 09.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Finančni ministri in guvernerji centralnih bank skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev na srečanju, ki je potekalo v okviru spomladanskega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke, niso razpravljali o pereči problematiki - trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko.

Skupino najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20) trenutno vodi Argentina, tamkajšnja minister za finance Nicolas Dujovne in guverner centralne banke Federico Sturzenegger pa sta na novinarski konferenci povedala, da G20 ni pravi prostor za pogovor o trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko, ampak je to Svetovna trgovinska organizacija (WTO).

Trgovinski spor je s carinami zakuhal ameriški predsednik Donald Trump in če bi bilo po njegovem, bi bili trgovinski spori, ne le s Kitajsko, vidnejša tema zasedanja v Washingtonu. Trump namreč trdi, da je sistem svetovne trgovine nepošten do ZDA, zato se je odločil to spremeniti.

Ministri in guvernerji G20 so se načeloma strinjali, da je mednarodna trgovina dobra za rast, blaginjo in produktivnost. Prav tako naj bi izrazili zaskrbljenost zaradi politik "obračanja navznoter", kar je lep izraz za protekcionizem, ki se ga poslužujejo ZDA.

"Nepoštene trgovinske prakse ovirajo trdnejšo ameriško in s tem tudi svetovno gospodarsko rast," je dejal ameriški minister za finance Steven Mnuchin in pozval IMF naj bo močan glas proti trgovinskim oviram in za zaščito pravic intelektualne lastnine. Prav krajo intelektualne lastnine ZDA največkrat očitajo Kitajski.

Mnuchin sicer o protekcionizmu ni govoril, so se pa proti takšnim ukrepom zavzeli ostali ministri in guvernerji, pri čemer je bilo jasno, na koga so leteli pozivi. Guverner nemške centralne banke Jens Weidman je poudaril, da mora trgovina koristiti vsem, pri tem pa izpostavil, da trgovinske vojne niso nobena rešitev.

Federico Sturzenegger je dejal, da G20 ni prostor za razprave o trgovinskem sporu.
Federico Sturzenegger je dejal, da G20 ni prostor za razprave o trgovinskem sporu. FOTO: AP

Potem ko je Trump uvedel carine na kitajsko blago, je Peking odgovoril s povračilnimi ukrepi, državi pa sta se nato obrnili na WTO. Prvi mož te organizacije Roberto Azevedo je ocenil, da so lahko posledice zaostrovanja spora med največjima svetovnima gospodarstvoma resna, trpele pa bodo revne države.

V razpravi glede potrebe po normalizaciji monetarne politike ni bilo nesoglasij, vendar pa so se na G20 strinjali, da mora biti višanje obrestnih mer postopno in umirjeno.

Iz G20 je odmeval tudi poziv izvršne direktorice IMF Christine Lasgarde, "da je treba streho popraviti tedaj, ko sije sonce". S tem je izpostavila, da je treba za zmanjšanje dolga, gradnjo rezerv in potrebne reforme poskrbeti v času rasti.

Osrednji del spomladanskega zasedanja v Washingtonu, kjer sta tudi ministrica za finance Mateja Vraničar Erman in viceguvernerka Banke Slovenije Irena Vodopivec Jean, poteka danes zasedanje Mednarodnega finančnega in denarnega odbora IMF (IMFC) ter skupnega Razvojnega odbora Svetovne banke in IMF.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
21. 04. 2018 21.20
+1
Glede na višino dolga ZDA (google, US debt clock) in glede na dejstvo, da se obrestne mere povečujejo že od leta 2016 si lahko kmalu obetamo novi finančni kolaps. ("da mora biti višanje obrestnih mer postopno in umirjeno"). Privatnik nam ustvari potiskane papirčke iz nič in nam jih posoja za dolg in obresti na obresti. Zato so vse države zadolžene in zato se pobirajo davki, da gredo v prvi vrsti za plačilo obresti dolga. Kar ostane je drobiž, ki si ga razdeli šolstvo, zdravstvo in sociala. Zato denarja za reveže ni, ampak se za reveže zbira zamaške, medtem ko bankirje, ki so ustvarili bančno luknjo nagradimo z milijon evri nagrade. --- "Banke posojajo z ustvarjanjem kreditov. Ustvarjajo plačilna sredstva iz nič" Ralph M. Hawtrey, sekretar britanske zakladnice.
nikhrast
21. 04. 2018 17.33
-2
Trump je utihnil, zdaj že spet govori da bi se pridružil TPP sporazumu. V glavnem so ga farmerrji spametovali, izvažajo precej žitaric, mlečnih in mesnih izdelkov... Precej tega folka po Midwestu je glasovalo za Trumpa. Trump je potegnil za nos folk v "rust beltu", ne bo jih pa vsepovsod.
Uporabnik113189
21. 04. 2018 11.53
+4
Novica, ki ogromno razloži o tem, kako se bistvo pometa pod preprogo. Tudi veliki se pogovoru o tem izogibajo, ker bi bilo navideznega miru in "sožitja" takoj konec.
Frane Šajn
21. 04. 2018 14.12
+2
Klasik roko na srce a je to pošteno do ostalega sveta mislim da ne, naj se enkrat že reče bobu bob. Mi sami bomo tu pobirali zrnje kot lačna kura okrog kombanja.