
Po poročanju pakistanskega časnika The News so pripadniki Al Kaide Saifa al Adela za ''začasnega voditelja'' izbrali na ''neznani lokaciji''. Časnik poroča tudi, da ni nobeden od sinov Osame bin Ladna ''pokazal pripravljenosti'' za zasedbo njegovega mesta v organizaciji.
Britanski Guardian pa dejstvo, da za vodjo, četudi začasnega, ni bil izbran Egipčan Ajman al Zavahiri, komentira kot dokaz za prvi razkol v vrstah Al Kaide. Vplivni skrajneži iz Jemna in Iraka so že izrazili podporo 59-letnemu al Zavahiriju, ki utegne zavračati vodilno vlogo svojega rojaka, tudi če bo ta samo začasna.
Abu Bakr al Bagdadi, vodja z Al Kaido povezane organizacije Islamska država Irak, je namreč pretekli teden na internetu objavil naslednje sporočilo: ''Svojim bratom v Al Kaidi, ki jo vodi Ajman al Zavahiri, sporočam, naj z božjim blagoslovom nadaljujejo s svojim delom; veseli, da imajo zveste brate v Islamski državi Irak, ki z vami stopajo po poti pravičnosti,'' je sporočil al Bagdadi, ki naj bi ga na njegovo mesto imenoval prav al Zavahiri.
Tudi višji jemenski klerik Rašad Mohamed Said Ismail, povezan z Al Kaido na Arabskem polotoku, naj bi po poročanju jemenska častnika Yemen Times dejal, da je ''al Zavahiri najboljši kandidat. Je prava oseba za prevzem vodstva. Z njegovim imenovanjem bi se strinjale vse podružnice, saj uživa zaupanje vseh džihadističnih skupin''.
Al Kaido so vedno pretresale delitve na frakcije. Po poročanju Guardiana obstajajo dokazi o žolčnih prepirih med Libijci, Egipčani in drugimi regionalnimi elementi v preteklih letih. Prav tako obstajajo načelne razlike glede strategije in taktike.
''Nekatere vodilne figure znotraj Al Kaide so premehke, druge preveč ekstremne. Nekateri si želijo večji poudarek na Egiptu, drugi na državah, kot je Jemen,'' je dejal Benotman, nekdanji libijski skrajnež, ki živi v Londonu.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.