Pokojninska reforma je veliko prahu dvignila tudi v Franciji, zato se je na ulice francoskih mest odpravilo na tisoče nezadovoljnih prebivalcev te evropske države. Množice namreč nasprotujejo zvišanju upokojitvene starosti s sedanjih 60 na 62 let.
Po podatkih francoskega ministrstva za notranje zadeve se je protestov do poldneva udeležilo približno 450.000 ljudi. V Marseilleju se je po podatkih sindikatov zbralo okoli 200.000, v Bordeauxu pa 100.000 ljudi. Podatki policije se nekoliko razlikujejo in kažejo nižjo številko udeležencev. Sindikati napovedujejo, da se bo na uličnih protestih po vsej državi zbralo okoli dva milijona ljudi.
Moten je tudi železniški in javni promet. Tako domači kot mednarodni vlaki ponoči niso vozili, francoski železniški operater SNCF pa je sporočil, da je danes operativnih približno 40 odstotkov vseh načrtovanih hitrih vlakov TGV. Z nekoliko manjšimi težavami se sooča pariška podzemna železnica, saj na večini linij vozi polovica načrtovanih vlakov, nekatere povezave pa delujejo v celoti.
Na pariških letališčih naj bi število poletov zmanjšali za četrtino, stavkal pa naj bi tudi del zaposlenih v šolstvu, zdravstvu in pravosodju ter v bankah, poročajo francoski mediji.
Stavka poteka prav na dan, ko bo francoski parlament začel razpravo o pokojninski reformi, ki je po oceni vlade nujna. Upokojitveno starost naj bi s sedanjih 60 zvišali na 62 let, kar pa še vedno pomeni, da bo med najnižjimi v Evropi. V sosednji Nemčiji nameravajo namreč upokojitveno starost s 65 zvišati na 67 let.
Francoski minister za delo Eric Woerth zatrjuje, da bo vlada vztrajala pri reformi ne glede na proteste sindikatov, medtem ko se opozicijski socialisti pridružujejo sindikalnim protestom.
Vodja največjega francoskega sindikata CFDT Francois Chereque je dejal, da vlada ne sme ignorirati današnjih protestov. Če vlada ne pokaže interesa in ne predlaga sprememb napovedane reforme, se državi obeta splošna stavka in še večji nemiri.
Raziskave javnega mnenja kažejo, da se kar dve tretjini francoskih volivcev ne strinjata z vladno pokojninsko reformo, toda pozor: prav tako dve tretjini volivcev meni, da s protesti ne bodo dosegli prav ničesar.
Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da so se prebivalci Francije začeli zavedati, kakšne socialne krivice so se začele dogajati v njihovi državi.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.