Tajvanski predsednik Chen Shui-bian in njegova družina so se pridružili eni od desetih skupin protestnikov, ki so se zbrali v različnih delih tajvanske prestolnice, nato pa so se na množičnih protestnih združili pred predsedniško palačo. Protestov sta se udeležila tudi tajvanski premier Hseih Chang-ting in nekdanji predsednik Lee Teng-hui.
Chen je pozval, naj se protestom pridruži milijon ljudi, vendar organizatorji pravijo, da bi se jih lahko udeležilo dva ali celo tri milijone. Da bi se izognili stopnjevanju napetosti je Chen dejal, da ne bo hodil na čelu pohoda in da ne bo imel govora.
Tajvanska Kitajska nacionalistična stranka (KMT), ki se zavzema za samostojnost, in stranka Najprej ljudje, nasprotujeta protestom, vendar dovolita, da se njuni člani sami odločijo ali se bodo protestom pridružili ali ne. "Ne strinjamo se s protestom, ker so Chenove separatistične dejavnosti Kitajsko prisilile v sprejem tega zakona," je dejal predstavnik KMT Chang Jung-kung in dodal, da je Chen proteste organiziral, da bi konsolidiral svoj nadzor nad Tajvanom.
Protesti so naperjeni proti protiodcepitvenemu zakonu, ki ga je marca sprejel kitajski parlament in ki dovoljuje uporabo sile proti Tajvanu. Več kot polovica Tajvancev ocenjuje, da bo kitajski protiodcepitveni zakon pospešil gibanje za neodvisnost otoka, ugotavlja raziskava, ki jo je pred dvema tednoma objavil dnevnik United Daily News. Le 17 odstotkov Tajvancev ocenjuje, da bo nov zakon odvrnil odcepitvene težnje. 66 odstotkov Tajvancev pa ocenjuje, da otok nima niti zmožnosti niti sredstev za uradno razglasitev neodvisnosti.