Nekdanji perujski predsednik Alberto Fujimori je Perujce danes iz bolnišnice prosil odpuščanja za dejanja vlade, ki jo je vodil med letoma 1990 in 2000.
"Zavedam se, da so nekateri rezultate moje vlade dobro sprejeli, a priznavam, da sem del rojakov tudi razočaral. Te iz dna srca prosim, da mi odpustijo," je v video posnetku, objavljenem na družbenem omrežju Facebook, dejal Fujimori.

Nekdanji predsednik Fujimori, ki je prestajal 25-letno zaporno kazen zaradi kršitev človekovih pravic in korupcije, se je oglasil dva dni po tem, ko ga je perujski predsednik Pedro Pablo Kuczynski v nedeljo skupaj s še sedmimi ljudmi pomilostil iz humanitarnih razlogov.
Fujimori namreč boleha za napredujočo degenerativno neozdravljivo boleznijo, zaporniške razmere pa bi po ocenah predsednika stanje še dodatno poslabšale. Minuli konec tedna so ga zaradi aritmije in nizkega krvnega tlaka prepeljali v bolnišnico.
Zaradi pomilostitve na ulicah Lime že drugi dan zapored protestirajo
A pomilostitev je v državi sprožila val nezadovoljstva in ugibanja, da gre morda za vračilo usluge Fujimorijevemu sinu Kenji iz opozicijske stranke Ljudska sila, ki v četrtek v kongresu ni podprl odstavitve Kuczynskega zaradi laganja o povezavah z brazilskim gradbenim podjetjem Oderbrecht.
Dva poslanca predsednikove stranke sta v znak protesta odstopila. Nekatere skupine za varstvo človekovih pravic pa so se zaradi nasprotovanja pomilostitvi že v nedeljo podale na ulice Lime, kjer je proti skupini protestnikov policija uporabila solzivec, prišlo je tudi do spopadov.
Podobno je bilo tudi v ponedeljek, ko se je v prestolnici zbralo okoli 5000 protestnikov. "Ne pomilostitvi," so vzklikali številni. Izbruhnili so tudi spopadi med protestniki in policijo, ki je uporabila solzivec.

Fujimori je bil predsednik Peruja med letoma 1990 in 2000, leta 2005 pa je moral za zapahe zaradi korupcije in kršitev človekovih pravic. Opozicija se je tokrat najbolj obregnila prav ob slednje in predsedniku Kuczynskemu očitala, da znova dokazuje, da mu za kršitve ni mar.
Sedaj 79-letni Fujimori je bil obsojen zaradi odgovornosti v pokolih civilistov, ki so jih v letih 1991 in 1992 med zatrtjem upora levičarskih skrajnežev izvedli tako imenovani eskadroni smrti. V zgodovino se bo zapisal tudi kot predsednik, ki je uvedel prisilno sterilizacijo več sto tisoč žensk, večinoma staroselk in revnih žensk, tudi z grožnjami in pod pretvezo lažnih obljub.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.