
Danes je v carigrajsko pristanišče priplula ladja Mavi Marmara, s katero so človekoljubni delavci skušali konec maja Palestincem v Gazi dostaviti pomoč, a so jim izraelski komandosi to preprečili. Pričakalo jo je na tisoče ljudi, ki so mahali s palestinskimi in turškimi zastavami, zraven pa vzklikali: "Bog je velik." Nekateri aktivisti so ladjo čakali kar na čolnih.
31. maja je incident, ki ga je izzvala akcija izraelskih vojakov, ki so se vkrcali na ladjo s pomočjo, terjala devet žrtev med aktivisti na ladji, ranjenih pa je bilo tudi več izraelskih vojakov. Dogodek je močno odmeval po vsem svetu, saj Izrael ni dovolil, da bi človekoljubna pomoč priplula do sicer s strani Izraela blokiranega območja Gaze. Močno so se tudi zaostrili odnosi med Izraelom in Turčijo. Slednja je zahtevala opravičilo in odškodnine za svojce ubitih aktivistov.

Akcija zanetila diplomatski spor med Turčijo in Izraelom
V soboto je turški zunanji minister Ahmet Davutoglu zopet zahteval izraelsko opravičilo za incident. "Turški državljani so umrli v mednarodnih vodah, tega dejstva ni mogoče prikriti. Naše prijateljstvo z Izraelom se bo nadaljevalo, če se bodo opravičili," je menil. A Izrael trdi, da so bili izraelski komandosi napadeni in so reagirali le zaradi samoobrambe.
Danes se je odzval tudi izraelski zunanji minister Avigdor Lieberman, ki je dejal, da je zahteva po opravičilu zelo predrzna. "Če kaj, potem mi čakamo na opravičilo turške vlade, in ne obratno," je bil oster zunanji minister, sicer ultranacionalist, rojen v današnji Moldaviji.
Turčija je sicer edina muslimanska država, ki je imela prijateljske odnose z Izraelom. A turški premier Tayyip Erdogan je kasneje od Izraela zahteval, da odpravi blokado območja Gaze, ki jo je uvedel po zmagi palestinskega gibanja Hamas na volitvah leta 2007.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.