Sodeč po poročilih spletnih strani iranskih reformistov, so v Teheranu izbruhnili novi spopadi med policijo in protestniki, ki so se zbrali na demonstracijah proti režimu predsednika Mahmuda Ahmadinedžada. Do spopadov med protestniki in policijo je znova prišlo v bližini univerze v središču Teherana, kjer je do nasilja prišlo že v soboto.
Po zadnjih podatkih iranske policije je, kljub temu da so tovrstna ugibanja še do pred kratkim ostro zanikali, v nemirih umrlo pet ljudi. V izjavi so zapisali, da njihovo smrt spremljajo sumljive okoliščine. Kaj to pomeni, še ni jasno. Med mrtvimi pa naj bi bil tudi nečak opozicijskega voditelja Mira Hoseina Musavija. Po poročanju tamkajšnje televizije so okrog 300 ljudi aretirali.
Opozicijske skupine v Iranu so sicer napovedale, da bodo za proteste proti Ahmadinedžadu izkoristile verske praznike ta konec tedna, ko šiiti obeležujejo mučeniško smrt Imama Huseina, vnuka preroka Mohameda, v 7. stoletju. Toda policija se je na to pripravila in jim množičnejše proteste preprečila. Več skupin demonstrantov so ostro pregnali s solzivcem, uporabili pa so tudi gumijaste in pa tudi prave naboje. Opozicijske spletne strani pa poročajo tudi, da policisti nočejo ubogati ukazov nadrejenih, da streljajo v množico. Nekateri policisti naj bi se temu izogibali tako, da streljajo v zrak.
O posameznih manjših protestnih shodih proti Ahmadinedžadovemu režimu sicer poročajo tudi iz drugih delov države.
Zbiranja v podporo Ahmadinedžadu
Prišlo pa je tudi do zbiranja v podporo Ahmadinedžadu. Tako je predsednikovim podpornikom uspelo prekiniti govor nekdanjega reformističnega predsednika in sedanjega opozicijskega voditelja Mohameda Hatamija na severu Teherana. Zatem je prišlo do prerivanj med privrženci posameznih gibanj, nakar je posredovala policija in pregnala opozicijske protestnike.
Podobno je bilo tudi v soboto, ko je policija več protestnikov tudi prijela. Načelnik iranske policije Esmail Ahmadi Moghadam je protestnike tudi posvaril, naj ne poskušajo izkoristiti šiitskega praznika za demonstracije proti oblastem. Nasprotniki Ahmadinedžada, ki mu očitajo, da se je na junijskih predsedniških volitvah na oblast znova povzpel s prevarami, so namreč v minulih mesecih več s strani oblasti organiziranih množičnih zborovanj izkoristili za proteste. Ob številnih tovrstnih dogodkih pa so izbruhnili spopadi med protestniki in policijo.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.