Ljudje smo od konca druge svetovne vojne proizvedli toliko plastike, da bi lahko celotno Zemljo ovili v plastično folijo. To je alarmantno, menijo znanstveniki.
Raziskava, objavljena v reviji Anthropocene, kaže, da ni dela sveta, kjer ne bi bilo plastičnih odpadkov. Povsod lahko najdemo plastične steklenice, vrečke in druge tipe plastike in plastičnih izdelkov. Nekatere lahko takoj opazimo, druge so mikroskopsko majhne. Učinek je enako škodljiv. Živali umirajo, ker v plastiki vidijo hrano ali pa se zapletejo v smeti.
Rezultati so po mnenju Jana Zalasiewicza iz univerze Leicester presenetljivi. Avtor raziskave je dejal, da so se zavedali, da človeštvo proizvaja enormne količine različnih plastik, ampak da so vseeno menili, da še ni zaokrožila celotnega sveta. Kar je še posebej zaskrbljujoče, je to, da se je plastika usedla tudi na morsko dno in ni le plavajoča gmota smeti. Plastične dele so našli tudi na polih, ki še nekako veljajo za neokrnjene. ''Planet se počasi pokriva s plastiko,'' je dejal.
Na leto naj bi na svetu v zadnjih letih proizvedlo več kot 300 milijonov ton. Od konca druge svetovne vojne naj bi proizvedli kar 5 milijard ton plastike, do konca stoletja naj bi jo ustvarili okoli 30 milijard to. To bi imelo hude učinke, meni avtor raziskave. Problematično je tudi to, da se plastika zelo počasi razkraja, kar pomeni, da bomo s problemom obtičali za zelo dolgo obdobje, je še posvaril Zalasiewicz.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.