Žalostno novico, da je v ponedeljek v njihovem živalskem vrtu poginila Nabire, je sporočil direktor češkega državnega živalskega vrta. 31-letnica je poginila zaradi napočene ciste, ki je bila neozdravljiva. Veterinarji so se trudili po svojih močeh, a zaman. Vodstvo je nad izgubo pretreseno. Opisali so jo kot najbolj prijazno nosoroginjo, kar so jih imeli v živalskem vrtu.
A ne gre le za njihova čustva ob izgubi nekoga, s katerim so preživeli vsak dan. Gre za izgubo, ki jo lahko čutimo vsi. Njena smrt je simbol katastrofalnega izumiranja nosorogov, ki je posledica nesmiselnega človeškega pohlepa, je v sporočilu za javnost zapisalo vodstvo.
Severne bele nosoroge so v preteklosti lovili zaradi njihovega roga, saj v Aziji verjamejo, da lahko pozdravi različne bolezni. Rog je iz keratina, snovi iz katere so sestavljeni tudi človeški lasje in nohti.
Živi le še en samec
Lanskega oktobra je v Keniji poginil samec severnih belih nosorogov, 34-letni Suni. Bil je eden od dveh samcev, ki sta bila primerna za razplod.
Tako je 42-letni Sudan, ki živi v Keniji in ima 24-urno oboroženo varovanje, ostal zadnji živeči samec severnega belega nosoroga. Rog so mu odrezali, saj ne želijo spopadov z lovci, ki bi lahko žival ubili. A Sudan je že star in se le s težavo naravno pari s samicami. Prav tako več nima dovolj aktivnih semenčic.
Ostale le še tri samice
Na svetu tako živijo le še tri samice te živali. Fatu in Najin živita v naravnem rezervatu v Keniji, obe pa sta nekoč živeli v živalskem vrtu na Češkem. Najin je sicer plodna in lahko bi zanosila, a kaj ko se zaradi slabotnih zadnjih nog ne more uspešno pariti, saj ne zdrži napora in teže samca.
V zadnjih letih so se naravno parili, a brez zanositve.
Še ena samica Nola živi v živalskem vrtu v ameriškem San Diegu.
Upajo, da bodo rešili jajčeca
Ko je Nabire poginila, so veterinarji odvzeli njena jajčnika in druga tkiva, ki so jih odnesli k strokovnjakom v Italijo. Ti bodo skušali rešiti jajčeca, ki bi jih nato skušali umetno oploditi. Če bi jim to uspelo, bi zarodek nato vsadili v nadomestno mater. Te bi lahko bile še živeče samice severnega belega nosoroga, a strokovnjaki računajo tudi na samice južnega belega nosoroga, ki bi lahko donosile.
Strokovnjaki pravijo, da je njihova moralna dolžnost, da skušajo rešiti vrsto, ki izumira. Dodajajo, da imajo zbranega veliko biološkega materiala, s katerim bi si lahko pomagali. Zavedajo se, da so njihove možnosti izredno majhne, a upanje ostaja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.